Podle zdroje deníku je ministerstvo s návrhem srozuměno s výjimkou několika bodů. Vláda by ho po ministerském souhlasu mohla dostat k projednání ještě do konce letošního roku, uvádějí HN.
Klient by své peníze mohl vložit do konzervativního, vyváženého nebo růstového penzijního fondu. Negarantovaný výnos by fondům umožnil krátkodobé rizikovější investice, například do akcií. Především vyvážené a růstové fondy by tak mohly přinášet vyšší výnosy než dosud.
"Výnosy penzijních fondů všude v zemích okolo nás jsou od pěti do 15 procent ročně čistého," řekl deníku šéf asociace Jiří Rusnok. V České republice se zatím reálný výnos pohybuje kolem procenta.
Navrhovaným změnám ovšem musí předcházet oddělení majetku fondů a jejich klientů, které má hospodaření fondů zprůhlednit. Asociace nyní žádá, aby fondům stát umožnil z peněz klientů zaplatit takzvané akviziční náklady. "Tyto peníze byly vynaloženy na získání klientů a předpokládají, že klient v penzijním fondu setrvá po určitou dobu a tím ty náklady umoří," řekl HN Rusnok.
Ministerstvo s tím nesouhlasí. Chce, aby provize v hodnotě celkem 3,4 až 4,1 miliardy korun vyplacené zprostředkovatelům za získání nových klientů fondy uhradily ze svých prostředků.
Penzijní připojištění mělo ke konci letošního března v České republice 3,7 milionu lidí; má ho tak v současnosti každý třetí Čech.