Aktuálně.cz: V Česku se bude pěstovat geneticky upravený len

18.06.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 18. června (ČTK) - V České republice se bude zkušebně pěstovat další geneticky upravená zemědělská plodina. Po kukuřici a bramborách ministerstvo životního prostředí souhlasilo s výsevem geneticky modifikovaného lnu. Povolení pro společnost Agritec se sídlem v Šumperku je platné deset let. V neděli to napsal server Aktuálně.cz.

Len, který má být výrazněji odolnější proti škůdcům a houbám, se bude pěstovat v obci Vikýřovice na Olomoucku na ploše maximálně 300 metrů čtverečních ročně. "Pěstování geneticky modifikovaného lnu je prakticky bez rizika, nehrozí únik lnu do životního prostředí," uvedla podle serveru firma ve své žádosti.

Podmínky pěstování a skladování geneticky upraveného lnu ministerstvo přesně stanovilo. Kolem polí musí být například cesta široká nejméně tři metry; na ní mají být likvidovány rostliny, které ze semen geneticky upraveného lnu vyrostou. Klasický len může být vyset ve vzdálenosti nejméně 300 metrů od pole s geneticky upravenou rostlinou.

Pokusy s odolnějším geneticky upraveným lnem přicházejí v době, kdy pěstitelé této rostliny výrazně omezují její plochy, píše Aktuálně.cz. Například v Olomouckém, Moravskoslezském a Zlínském kraji loni klesla rozloha polí osetých lnem zhruba o 90 procent. Z přibližně 1500 hektarů se snížila na 150 hektarů. Od pěstování lnu kvůli nedostatečnému odbytu ustupují i zemědělci na Vysočině. Lnářskou výrobu v Česku totiž likviduje levnější asijský dovoz.

EU v roce 2004 formálně ukončila moratorium na povolování nových geneticky modifikovaných plodin (GMO) z roku 1998, vlády jednotlivých zemí se k nim ale stavějí rozdílně. Zákaz uplatňuje Rakousko, Řecko nebo Polsko, naopak téměř vždy jsou pro nové produkty Velká Británie, Finsko nebo Nizozemsko. Velká část Evropanů je podle průzkumů naladěna vůči GMO odmítavě, třebaže vědecké testy a evropské inspekční orgány je označují za bezpečné jak pro zdraví, tak pro životní prostředí.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK