...mohlo Polsku nabídnout odklad platnosti nového hlasovacího systému, aby se tak podařilo na poslední chvíli dosáhnout dohody.
Polský premiér Jaroslaw Kaczynski v Bratislavě po schůzce prezidentů zemí visegradské skupiny vyjádřil naději, že Polsko nebude nuceno použít právo veta. Zároveň však uvedl, že Varšava bude hájit požadavek na změnu volebního systému v EU.
Varšava dříve pohrozila zablokováním jednání ve dnech 21. až 22.června, pokud nebude hlasovací schéma EU změněno. Polsko se totiž domnívá, že oproti stávajícímu systému smlouvy z Nice by větší státy a zejména Německo příliš posílily.
Německá kancléřka Angela Merkelová rozhodně odmítá všechny pokusy o návrat před navrhovaný systém "dvojí většiny", podle něhož by přijetí většiny rozhodnutí vyžadovalo souhlas 55 procent členských států zahrnujících 65 procent populace EU.
"Na místě Neměcka bych nabídnul odložit přechod (na nový systém) o několik let, třeba do roku 2011, a nakonec bych přijal jako kompromisní řešení rok 2013," řekl nejmenovaný diplomat zapojený do vyjednávání, jenž ovšem zdůraznil, že není nijak obeznámen s německými záměry.
Dva další vysoce postevení diplomaté z prostředí EU dodali, že tato nabídka, kombinovaná s mechanismem umožňujícím menšině členských států prosadit další jednání před rozhodnutím EU, by Německu poskytovala největší šanci na odvrácení polského veta.
Zdroje se ale shodují v tom, že případná nabídka by přišla až na konec summitu naplánovaného na čtvrtek a pátek.
Německé předsednictví by se mohlo podle diplomatických zdrojů pokusit získat souhlas Polska třemi způsoby.
Varšava by mohla získat více křesel v Evropském parlamentu či výše zmíněný mechanismus umožňující menšině států, jež nemají dost blokačních hlasů, prodloužit jednání nebo kompromis v podobě odložení reformy volebního systému o několik let. Ta má podle původního návrhu vstoupit v platnost v roce 2009.
[BRATISLAVA/Reuters/Finance.cz]