ROZHOVOR-Singer říká, že další růst sazeb může přijít brzy

18.06.2007 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Marek Petruš...

...

Česká národní banka (ČNB) by měla navázat na květnové zvýšení úrokových sazeb a opět utáhnout měnovou politiku, aby zabránila vzlínání inflace, řekl Reuters viceguvernér Miroslav Singer.

Singer uvedl, že inflační rizika rostou vlivem oslabení koruny na 14měsíční minima k euru a silného růstu ekonomiky taženého spotřebitelskou poptávkou.

Naznačil také, že trh správně započítal další zvýšení klíčové dvoutýdenní repo sazby po květnovém utažení o 25 bazických bodů na 2,75 procenta .

"Ten předpoklad růstu (úrokových sazeb) je v této situaci logický: ekonomika jede na plné obrátky... spotřebitelé jsou optimističtí, (hodnoty růstu) HDP a PPI jsou vysoké, kurs koruny je slabší," řekl Singer v pátečním rozhovoru pro Reuters.

"Například čtvrtinový krok není žádné drama. Než čekat, že se to pak vykumuluje v nějaké hlasování o půl procenta, tak je určitě lepší udělat ten čtvrtprocentní krok."

Singer však své názory nevztahuje k nadcházejícímu měnovému zasedání bankovní rady dne 28.června, neboť se jej pravděpodobně nezúčastní.

Na základě téměř dvouapůlletého působení Singer uvedl, že bankovní rada mění měnovou politiku raději hned, když se většina jejích členů domnívá, že je zformována většina podporující dané rozhodnutí. Rada se tak chce vyhnout tomu, aby později překvapila trhy nečekaným krokem.

Investoři sázejí na to, že repo sazba do srpna stoupne na 3 procenta a do konce roku o dalšího čtvrt procentního bodu s tím, jak se inflace pohybuje nad prognózou ČNB a koruna ztratila oproti historickým maximům z přelomu roku 4 procenta.

SLEDUJEME ECB, BOE, FED

České úrokové sazby jsou nejnižší v Evropské unii a po Japonsku a Švýcarsku třetí nejnižší mezi průmyslově vyspělými zeměmi. Tato skutečnost investory vede k prodávání koruny za aktiva s vyššími výnosy při využití úrokové prémie.

Singer řekl, že celosvětový růst úrokových sazeb tlačí na ČNB, aby držela krok, neboť další prohlubování už tak silně negativní úrokové prémie by mohlo ještě více oslabit korunu a podnítit inflaci v české ekonomice, citlivé na měnové výkyvy.

"Všichni hovoří o proinflačních rizicích. Tím říkají, že sazby ve vyspělých zemích půjdou nahoru...," řekl Singer s odkazem na výroky představitelů Evropské centrální banky (ECB), Bank of England (BOE) a americké centrální banky (Fed).

"...už jen to, že si takhle nějak ECB, (guvernér BOE Mervyn) King, (prezident Fedu Ben) Bernanke ten vývoj čtou, vám svým způsobem stačí k tomu, abyste věděli, že musíte konat už jenom proto, abyste udržoval neutrální vývoj měnových podmínek," dodal.

Meziroční inflace v květnu zvolnila na 2,4 procenta z dubnového sedmiměsíčního maxima 2,5 procenta, překročila však o půl procentního bodu dubnovou prognózu ČNB. Ta pro konec letošního roku předpokládá meziroční růst spotřebitelských cen v rozmezí 3,2 až 4,2 procenta.

Singer upozornil, že se inflace vyšvihla do tolerančního pásma, stanoveného na plus minus 1 procentní bod od cílových 3 procent, hlavně kvůli vyšším daním z cigaret a růstu cen elektrické energie a jiných státem regulovaných položek.

Viceguvernér uvedl, že v dostupných údajích zatím pozoruje jen omezené stopy inflačních tlaků, nicméně rizika podle něj rostou.

Singer naznačil, že pod tlak se mohou dostávat také firmy, které jsou nuceny zvyšovat mzdy, aby si v prostředí vysoké poptávky doma i na klíčových západoevropských trzích udržely současné zaměstnance nebo přijímaly nové. Tato situace může podle viceguvernéra rovněž přiživit inflaci.

Dalším zdrojem obav je růst výrobních cen (PPI), který v květnu zaznamenal nejvyšší tempo za dva roky, přičemž hrozí, že se promítne také do vyšších spotřebitelských cen.

[PRAHA/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK