Nejvyšší správní soud tak zrušil již druhý verdikt pražského městského soudu týkající se udělování a neudělování licencí. Městský soud v Praze loni 13. září na základě žaloby sesterské stanice Novy Galaxie sport rovněž rozhodl zrušit výrok RRTV o udělování licencí.
Na počátku minulého týdne NSS zveřejnil rozsudek týkající se tohoto sporu i se zdůvodněním. Podle NSS městský soud u této žaloby závažně pochybil v procesním řízení, když nevyrozuměl všechny ostatní neúspěšné žadatele o tom, že se koná soud na základě žaloby Galaxie sport, a ti se jej tak nemohli zúčastnit. Z obsáhlého zdůvodnění zároveň vyplývá, že se NSS nezabýval samotným udělováním licencí. NSS vrátil celou věc k Městskému soudu k novému jednání.
"Potvrzuje to to, co jsme říkali od začátku, že rozhodnutí Městského soudu v Praze nebylo podle práva," řekl ČTK v reakci na nový rozsudek NSS šéf stanice Z1 Martin Mrnka. Z1 je jednou ze šesti stanic, které digitální licence od rady v rok a půl trvajícím výběrovém řízení získaly. Dalšími vítězi tendru rady se staly plnoformátové stanice Febio TV a TV Barrandov, dále stanice pro mladší diváky TV Pohoda, hudební Óčko a regionální zpravodajsko-publicistická stanice RTA.
Šest neúspěšných žadatelů včetně Novy, Primy a Galaxie sport se ale poté obrátilo na soud kvůli tomu, že jim rada licence neudělila. Městský soud od září do letošního jara výroky rady o neudělení i udělení digitálních licencí zrušil; jeho verdikty proto původní držitelé licencí i vysílací rada napadli u NSS kasačními stížnostmi.
Zrušení rozsudku Městského soudu v Praze teoreticky znamená, že platí verdikt rady o udělování licencí; žalob je ale šest, a tak by se licence mohly vrátit šesti novým stanicím až ve chvíli, kdy NSS zruší všechny rozsudky městského soudu. "Kdyby byl jediný rozsudek Městského soudu v Praze, který by NSS zrušil, byli bychom držitelé licencí a ze zákona bychom se začali připravovat na začátek vysílání," podotkl Mrnka.
V praxi to ale podle něj zřejmě bude vypadat tak, že Městský soud v Praze znovu rozhodne, jeho rozsudek znovu někdo napadne u NSS, a to se může opakovat dlouhá léta. "Za současného stavu legislativy v ČR není možné udělit licence pro digitální vysílání," uvedl Mrnka.
Vláda ale nyní projednává novelu mediálních zákonů, která má podle jejích tvůrců odblokovat soudem zbrzděný nástup digitalizace v Česko. Návrh původně počítal i s udělením přechodných licencí na pět a pět let právě šesti stanicím, které licence původně získaly a pak je vinou soudních sporů ztratily.
Nové stanice, které o své licence posléze přišly, přitom podle svých údajů z počátku letošního dubna do svého rozjezdu před zrušením licencí investovaly zhruba 1,4 miliardy korun. Vzhledem k tomu, že dodnes nevysílají a ani se jim licence dosud nevrátily, začaly připravovat i právní analýzy pro případné stížnosti na český stát kvůli jeho postupu k Evropské komisi i k případným arbitrážím pro nedostatečnou ochranu zahraničních investorů.
Česko stejně jako další země EU čeká přechod od současného analogového zemského vysílání k jeho kvalitnější digitální formě označované DVB-T. Lidem to přinese zřejmě až tři desítky nových i současných stanic. Evropská komise doporučuje členům EU, aby vypnuli analogové vysílání nejpozději do roku 2012. Český telekomunikační úřad navrhuje, aby se tak v Česku stalo do 10. října 2010.