...
Slovensko téměř uspokojilo své úvěrové potřeby pro letošní rok a ve druhém pololetí pravděpodobně nevydá mnoho domácích dluhopisů, řekl ve středu ředitel státní dluhopisové agentury.
Daniel Bytčánek, ředitel Agentury pro řízení dluhu a likvidity (ARDAL), řekl agentuře Reuters, že Slovensko rovněž uvažuje o vydání dalšího eurobondu v prvním pololetí roku 2008, a sice jako součást úsilí země o přijetí eura v roce 2009.
Agentura, jež pro ministerstvo financí spravuje domácí i zahraniční půjčky, letos dosud prodala domácí dluhopisy v nominální hodnotě 68,6 miliardy slovenských korun.
Spolu s 10letým eurobondem v objemu 1 miliardy eur, prodaným v květnu, dosahuje celková částka kolem 100 miliard korun, což je odhadem suma, jíž chtěla agentura dosáhnout za celý rok.
"Většina pánovaného objemu emisí pro letošní rok již byla vydána. Ve druhém pololetí pravděpodobně nebudeme prodávat větší částky," řekl Bytčánek.
Úvěrová agentura využila příznivých podmínek na trhu a prodala v prvním pololetí na domácím trhu více dluhopisů než původně plánovala s tím, jak silná poptávka a přidání nového zahraničního primárního dealera stlačily výnos níž.
"První pololetí vyšlo lépe, než jsme čekali," řekl Bytčánek. "Poptávka po státních dluhopisech, obzvlášť po těch s kratšími splatnostmi, značně předčila naše předpovědi."
Růst výnosu na hlavních trzích v posledních týdnech, podporovaný částečně vyššími úrokovými sazbami v eurozóně, tlačil vzhůru i místní výnos a zastínil uvolnění měnové politiky Národní banky Slovenska.
Výnos letos nejžádanějšího dluhopisu, tříletého s nulovým kuponem, nyní činí na sekundárním trhu 4,3/4,1 procenta. V poslední aukci v polovině dubna dosahoval průměrný výnos 3,9 procenta.
Bytčánek uvedl, že agentura v příštích měsících nepředvídá žádné dramatické zlepšení podmínek na trhu, ale to by nemělo ovlivňovat slovenské úvěrové náklady.
"Pokud bude výnos na úrovni považované za příliš vysokou, stát si nemusí půjčovat za každou cenu," prohlásil Bytčánek.
"Klíčová bude cena, nejsme pod absolutně žádným tlakem. Naše pozice je pohodlná, státní dluhopisový systém umožňuje pružnou úvěrovou strategii."
EUROBOND V ROCE 2008
Slovensko vydalo v letech 2006 a 2007 po eurobondu, pokaždé v hodnotě 1 miliardy eur. Zapadá to do strategie směřující k převedení zahraničního dluhu na eura před plánovaným vstupem do eurozóny v roce 2009.
"V první polovině příštího roku bychom také chtěli prodat zahraniční emisi. Zbývá určit přesné načasování," řekl Bytčánek.
Slovensko by mohlo eurobond prodat na začátku roku, kdy jsou podmínky tradičně lepší, dodal Bytčánek.
Druhou možností je počkat, až bude ve druhém kvartále příštího roku potvrzeno datum vstupu do eurozóny, což by mohlo přinést lepší hodnocení závazků a nižší ceny půjček.
Objem a maturita eurobondu budou záviset na aktuálních podmínkách na trhu, neboť současný program Euro Medium Term Note Slovensku umožňuje pružnou volbu bez dlouhých příprav.
[BRATISLAVA/Reuters/Finance.cz]