...
Polsko je připraveno na summitu v Bruselu nebránit přijetí nového hlasovacího systému Evropské unie, pokud získá záruky silné pozice v bloku, řekl ve středu premiér Jaroslaw Kaczynski.
Kaczynski v rozhovoru pro Reuters řekl, že Varšava je stále připravena využít práva veta k zablokování institucionální reformy EU, pokud se ji velké státy pokusí donutit, aby se podřídila.
Polsko je ale ochotno ke kompromisu, protože postup EU směrem k nahrazení odmítnuté ústavy zeštíhlenou smlouvou, jež zlepší její práci, se zdá nezastavitelný, dodal premiér.
"Uvědomujeme si, že nemůžeme zastavit (reformní) proces - to by bylo do budoucna příliš riskantní," řekl Kaczynski. "Chceme jen, aby se to provedlo nejlepším možným způsobem pro EU a Polsko."
Na otázku, zda má summit padesátiprocentní šanci na úspěch, Jaroslaw Kaczynski odpověděl: "Dá se to tak říci."
Kaczynski řekl, že ve středu telefonicky hovořil s prezidentem Evropské komise José Manuelem Barrosem a dohodli se, že budou usilovat o úspěšné vyústění summitu.
Premiér a jeho dvojče, prezident Lech Kaczynski, který bude Varšavu na summitu reprezentovat, hrozí zablokováním jednání o nové smlouvě, neboť Polsko podle nich tratí na novém systému hlasování zakotveném v odmítnuté ústavě EU.
Polsko chce nahradit rozhodovací systém takzvané dvojí většiny, kdy je třeba podpory 55 procent členských států zastupujících 65 procent populace EU, metodou, která přiděluje každé zemi hlasy na základě druhé odmocniny počtu obyvatel. Polský návrh však podporuje pouze Česko.
Premiér Mirek Topolánek však ve středu uvedl, že Česko nebude na summitu EU blokovat dohodu, bude-li polský návrh na reformu hlasovacího systému odmítnut, přestože jej podporuje, neboť chce přispět k reformě institucí bloku [ID:nBUC054830].
Kaczynski řekl, že Polsko se bude stále snažit přesvědčit partnery v EU, aby přijali polský návrh jako součást vyjednávacího mandátu, jenž má být na summitu dohodnut, ale je otevřeno i jiným návrhům, které by udržely jeho vliv.
"Cílem je buď změnit volební systém jako celek, čemuž dáváme přednost, nebo je třeba tohoto cíle dosáhnout jinými prostředky," řekl polský premiér.
Kaczynski řekl, že Polsko obdrželo několik neformálních návrhů, jak by taková dohoda mohla vypadat, včetně možnosti, že by byl nový systém hlasování uveden s odkladem několika let, během nichž by zůstala zachována současná hlasovací váha Polska.
Tento návrh je krokem správným směrem, ale míjí se účinkem, řekl Kaczynski.
Premiér dále řekl, že Varšava by měla zájem také o další výměnné obchody, například o některé exkluzivní výjimky z Listiny základních práv, již by mohla reformovaná smlouva učinit právně závaznou.
"Můžeme tu listinu akceptovat, ale rádi bychom si byli jisti, že neovlivní polskou rodinnou legislativu," řekl Kaczynski. "Věřím, že to nebude žádný problém."
[VARŠAVA/Reuters/Finance.cz]