VERZE 2-Virus ptačí chřipky u krůt v Tisové byl patogenní

21.06.2007 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

(přidává citát ministra zemědělství, detaily, souvislosti)...

...

Virus ptačí chřipky, který se objevil u chovu krůt v Tisové ve východních Čechách, byl vysoce patogenní typ H5N1, uvedla ve čtvrtek Státní veterinární správa (SVS).

Jde o první výskyt choroby u chovu drůbeže v Česku. Dosud se v zemi vyskytovala pouze u volně žijících ptáků, zejména labutí, loni na jaře.

"V současné době je krůtí chov neprodyšně uzavřen a probíhá jeho likvidace. Rozhodně ale není důvod k panice, při dodržení základních hygienických pravidel obyvatelům žádné nebezpečí nehrozí," citovala zpráva resortu zemědělství ministra Petra Gandaloviče.

Nákaza ptačí chřipkou byla prokázána ve středu večer poté, co ji naznačil úhyn 1600 krůt na farmě poblíž Vysokého Mýta v okrese Ústí nad Orlicí.

SVS oznámila, že krůty jsou nyní vybíjeny a kolem farmy vzniklo tříkilometrové ochranné pásmo a 10kilometrové pásmo dozoru.

"V ochranném pásmu se nachází jedno hospodářství se 17.000 kusy slepic a v pásmu dozoru je dalších devět hospodářství se 350.000 kusy drůbeže, převážně chovy slepic a krůt," uvedla SVS na své internetové stránce.

Virus H5N1 ptačí chřipky, který se může přenést i na lidi, si od roku 2003 vyžádal vybití milionů ptáků a životy více než 170 lidí.

K přenosu na člověku však dochází pouze při úzkém kontaktu s nakaženými ptáky, typickém pro asijský venkov. Přenos nákazy z vařeného jídla nebo vajec dosud nebyl zaznamenán.

Ptáci jsou vybíjeni proto, aby se zabránilo mutaci viru na formu přenosnou z člověka na člověka, jež by mohla způsobit pandemii chřipky. Třem dosavadním pandemiím podlehly v minulém století miliony lidí.

[PRAHA/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK