Účastníci soudního jednání se pro deník odmítli k situaci vyjádřit. "Z taktických a právních důvodů to nebudeme komentovat," řekl MfD Jan Sotona ze skupiny Via Chem Group, která spoluvlastní Campaspol Holding, jenž Setuzu kontroluje přes Český olej. Podrobnosti deníku nesdělil ani právník Sonchenu Adam Černý.
Sonchen měl mít podle dvou zdrojů MfD v Českém oleji údajně 20 procent a na zbylých 80 procent opci. V obchodním rejstříku však nikdy nebyl uveden, jako jediný akcionář byl zapsán Michal Zouhar, který tvrdil, že mu podnikatel Pitr dělá poradce.
Zouhar nároky Sonchenu odmítl. "Stoprocentním majitelem jsem byl vždy já a všechny akcie, které byly v úschově v bance, jsem při prodeji fyzicky předal," řekl deníku. U soudu je ale údajně napadena platnost valné hromady Českého oleje, kde mělo být předkupní právo Sonchenu na akcie zrušeno. Podle MfD také není vyloučeno, že se v případu vyskytují falešné akcie.
Campaspol Holding koupil Český olej a s ním více než 90 procent Setuzy letos v únoru od společnosti M.L. Moran. Ta zase Český olej získala v září loňského roku od skupiny podnikatelů kolem Pitra. Campaspol je ovládán skupinou Via Chem Group a německou Campa-Biodiesel. Spoluvlastníkem Campaspolu se má stát také PPF Investments.
Právě noví vlastníci Setuzy dosáhli narovnání se státem. Setuza a Český olej počátkem června podepsaly dohodu se státním Podpůrným a garančním rolnickým a lesnických fondem (PGRLF), který měl vůči ústeckému podniku více než čtyřmiliardovou pohledávku.
Stát má podle dohody dostat více než 1,1 miliardy korun, aby zastavil exekuci, která byla na majetek Setuzy zahájena na návrh PGRLF loni v listopadu. Dohoda přitom zahrnuje záruku, že Setuza bude ochráněna před dalšími spornými závazky.