Počet bankomatů se v ČR za posledních 10 let zdvojnásobil

22.06.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 22. června (ČTK) - Za posledních deset let se počet bankomatů v České republice více než zdvojnásobil. V současnosti mohou Češi k výběru hotovosti využít více než 3100 bankomatů, které již většinou nenabízejí pouze výběr hotovosti, ale i dobíjení mobilních telefonů, placení složenek nebo informace o úvěrovém limitu. Odborníci navíc bankomatům předvídají úspěšnou budoucnost. Vyplývá to že ankety ČTK a statistik Sdružení pro bankovní karty.

První bankomat byl v zemi instalován v lednu 1989 a umožňoval pouze výběr hotovosti zaměstnancům České spořitelny. Ta má v současnosti nejrozsáhlejší bankomatovou síť, která čítá zhruba 1090 zařízení. První on-line síť pak spustila Komerční banka o tři roky později. Vůbec první bankomat na světě zprovoznila britská Barclays Bank v červnu 1967, k výběru hotovosti přitom byl potřeba nejen PIN ale i jednorázový děrný štítek.

"Navzdory rozvoji bezhotovostního placení a postupného rozšiřování služby výběru hotovosti při platbě kartou u obchodníka (cashback) mají bankomaty i nadále slibnou budoucnost," uvedl šéfredaktor finančního serveru Měšec.cz. Podle něj se budou bankomaty stále více blížit bankovním terminálům, na nichž budou moci klienti provádět i další bankovní operace podobně jako v internetovém bankovnictví.

Již dnes mohou klienti bank na řadě bankomatů nejen vybírat hotovost, ale ji i vkládat. Pomocí bankomatů mohou hradit i faktury nebo složenky, měnit PIN platební karty, dozvědět se zůstatek na svém účtu nebo kolik peněz si mohou u své banky půjčit. Standardní službou již dnes je i dobíjení předplacených karet mobilních operátorů. "Bankomaty též budou moci sloužit jako terminál pro platbu z platební karty na platební kartu, což je nová služba, kterou kartové asociace testují," upozornil Zámečník.

Na přibližně 50 zařízeních si v současnosti mohou bez problémů vybírat peníze i nevidomí. Takový bankomat má hlasový výstup, který zrakově postiženého navádí na klávesnici. Rovněž i tlačítka jsou označená pro dotyk. Nevidomí člověk si pouze musí k přístroji donést vlastní sluchátka, která k bankomatu připojí.

S rozvojem bankomatů se objevují také případy jejich napadení nebo i krádeží celých zařízení. Proto banky přistupují v posledních letech i k jejich většímu zabezpečení. Většina bankomatů je již dnes vybavena kamerami, které sledují pohyb u přístroje. Zařízení jsou postupně vybavovány i ochranou proti "kopírování" platební karty a stále častěji obsahují i zařízení, které v případě neoprávněné manipulace znehodnotí barvou hotovost.

Vedle České spořitelny má nejhustší síť bankomatů Komerční banka, přes 650. Kolem 600 těchto zařízení obsluhuje ČSOB, téměř 500 GE Money Bank. Další bankomaty provozuje Raiffeisenbank, eBanka, Živnostenská banka a i nebankovní instituce.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK