Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek uvedl, že s dnešní demonstrací je to podobné jako s nedávným hlasováním o nedůvěře vládě, které jeho kabinet ustál i s podporou dvou nevládních poslanců. "Fakticky si všichni přejí, aby ta opatření v té podobě, jaká jsou, prošla," uvedl premiér po jednání výkonné rady své strany.
Podotkl, že vláda s odboráři diskutuje "na tomu určené půdě", tedy při jednání tripartity. Vicepremiér a ministr práce Petr Nečas (ODS) po květnovém jednání tripartity uvedl, že vláda v návrhu reforem podle připomínek "některé korekce už provedla".
Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) řekl, že odbory se brání jakýmkoli změnám, nicméně neodpovědná fiskální politika dopadne na nejchudší vrstvy obyvatelstva. "Úcta k menšinovým názorům velí odborářům naslouchat. S těmito názory nicméně nemůžu souhlasit," uvedl ministr. Dodal, že mnohem více odborářů demonstrovalo i proti reformě vlády Vladimíra Špidly (ČSSD), která byla slabší než nyní připravovaná.
Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) a senátor ČSSD Milan Štěch na demonstraci označil nynější vládní návrh za 'škrtformu', která má dále polarizovat společnost na ještě skupinu bohatých a na ostatní lidi. Konfederace se kvůli prosazení svých požadavků nezříká ani generální stávky, podle Štěcha to ale zatím není na pořadu dne.
"Generální stávku jsme ve scénáři neměli. Úvaha o plošné akci včetně generální stávky by mohla nastat tehdy, když by přišel výrazný tlak a požadavky a návrhy od členů ze základních organizací a odborových svazů," řekl novinářům Štěch.
Mezi třemi desítkami tisíc demonstrantů byla i komunistická mládež a revoluční socialisté. Nechyběli předseda ČSSD Jiří Paroubek a poslanec Evropského parlamentu za sociální demokracii a bývalý šéf ČMKOS Richard Falbr. Komunisté podpořili odboráře a jejich protest už v pátek usnesením, podle kterého "KSČM plně podporuje požadavky odborů".
Odbory navrhly v pátek poslancům k balíku reformních zákonů, který zatím ve sněmovně prošel takzvaným prvním čtením, desítky změn, výčet všech pozměňovacích návrhů zabral více než 30 stran. Fakticky všechny klíčové změny v daních, sociálních dávkách a zdravotnictví, které mají podle vlády zastavit zadlužování státu, chtějí odbory z reformy vypustit.