Generální ředitel Eni Paolo Scaroni dodal, že s výstavbou se začne poté, co firmy získají veškerá povolení, a po vypracování studie, jejímž cílem je zhodnotit proveditelnost investice. Její vypracování bude trvat několik měsíců a uskuteční ji italská společnost Saipem.
Plynovod se bude jmenovat South Stream a bude dodávat plyn do jižní a severní Evropy. Studie proveditelnosti má určit i jeho kapacitu. Náměstek generálního ředitele Gazpromu Alexander Medveděv dodal, že jeho roční kapacita by se mohla pohybovat kolem 30 miliard metrů krychlových. Více než 900 kilometrů plynovodu bude vedeno pod mořem a přes Bulharsko, kde se bude dělit na severní a jižní část. Severní část povede přes Maďarsko do Rakouska a jižní přes Řecko do jihoitalského přístavu Otranto, uvedla italská tisková agentura Apcom. Scaroni však naznačil, že firmy se ještě mohou rozhodnout, že vystaví pouze jednu trasu. Vše bude záležet na studii a technických a ekonomických podmínkách.
Medveděv dodal, že rozhodnutí o výstavbě nového plynovodu je součástí strategie Gazpromu rozšířit trasy dodávek plynu do Evropy a přispět tak k bezpečnějšímu zajištění dodávek. Gazprom je hlavním dodavatelem plynu do Evropy a pokrývá evropskou spotřebu plynu z jedné čtvrtiny.
Itálie a Rusko se snaží posílit ekonomické spojení v energetickém sektoru. V loňském Gazprom podepsal s Eni, která je největší ropnou a plynárenskou skupinou v Itálii, dohodu o výměně majetku. Itálie je druhým největším odběratelem ruského plynu ze zemí mimo bývalý Sovětský svaz.
V Evropě sílí strach z vysoké energetické závislosti regionu na Moskvě. Ty posílil na počátku roku 2006 spor Ruska s Ukrajinou o cenu, který způsobil přerušování dodávek plynu do západní Evropy, napsaly agentury AP a Reuters.