Aerosalon vylepšil pozici Airbusu

24.06.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Le Bourget 24. června (ČTK) - Mezinárodní letecký aerosalon, který dnes skončil v Paříži, přinesl nejen velké množství nových objednávek pro evropského výrobce letadel Airbus, kterému se tak podařilo překonat v počtu získaných objednávek od počátku letošního roku konkurenční americký Boeing, ale nabídl také množství létajících hraček pro bohaté. Letošní pařížský aerosalon tak nebyl jen o úsporném letadle Boeing Dreamliners či neohroženém stíhacím letounu MiG, ale také ukázkou luxusních, supermoderních létajících strojů.

Líbí se vám hybrid mezi helikoptérou a letadlem, který může vzlétnout z vašeho trávníku? Toužíte letět největším osobním letadlem na světě, avšak úplně sám? A co takhle být vystřelen na oběžnou dráhu za cenu kolem 100.000 USD (2,1 milionu Kč) za minutu? I takové sny vám letošní aerosalon mohl splnit, pokud máte dostatek peněz.

Airbus získal na aerosalonu několik nových zákazníků pro své superjumbo A380, do kterého se může vejít více než 800 sedadel. Zájemci jsou hlavně letecké společnosti, objevili se však i možní soukromí klienti. "Jednáme s několika soukromými osobami," prohlásil ředitel komerčního prodeje Airbusu John Leahy. Upozornil, že firma zatím sice s žádným z nich nepodepsala dohodu, avšak doufá, že do konce letošního roku jednu uzavře.

Většina letadel na aerosalonu byla sice impozantních, ale běžného tvaru i formy. Jinak je tomu u letadla BA-609 společnosti Bell-Agusta. Z části helikoptéra a z části letadlo, může tento stroj vzlétnout vertikálně a poté pokračovat v horizontálním směru. Větší model V-22 Osprey firmy Bell Boeing přitáhl pozornost na loňském aerosalonu, jeho jediným zákazníkem kvůli vysoké ceně však zůstala pouze americká námořní pěchota. Bell-Augusta však nehledá zákazníky pouze v armádě, ale mezi soukromými osobami.

Pro zájemce o lety nad zemskou atmosféru evropská společnost EADS přinesla model letadla, které má létat s turisty do vesmíru. Letadlo vystoupá s platícími cestujícími do stavu beztíže, avšak jen na tři minuty. Lístek by měl stát 199.000 až 265.000 dolarů, což není malá částka, avšak mnohem nižší, než 20 milionů dolarů, což je cena, kterou zaplatil první vesmírný turista Dennis Tito za cestu k mezinárodní vesmírné stanici v roce 2001. K EADS Astrium se připojili i někteří podnikatelé, včetně britského miliardáře Richarda Bransona, který by se rád pustil do rozvoje vesmírné turistiky, napsala agentura AP.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK