Hospodářská komora podle deníku považuje stav za vážný a obrátila se na ministra průmyslu a obchodu Martina Římana s žádostí, aby zasáhl. "Chceme, aby se vláda přihlásila ke státní energetické koncepci minulé vlády," řekl prezident komory Jaromír Drábek. To by podle deníku mělo znamenat rozvoj jaderné energetiky a dotěžení uhelných zásob v severních Čechách. Komora dále chce prosadit diskuzi o tom, jak by stát mohl víc ovlivňovat cenu elektřiny, aby se zabránilo její eskalaci, dodal Drábek.
Ekonomové odhadují, že velkoobchodní cena elektřiny vzroste od nového roku o 20 až 30 procent, růst se podle deníku dá čekat i v dalších letech.
"Musíme kvůli ní (drahé elektřině) omezovat výrobu a propouštět," citoval deník ředitele továrny na armatury Siwatec Miroslava Študenta. Některé firmy podle listu přešly k jinému prodejci. Jiné pořádají na dodavatele výběrové řízení, a mohou tak zdražování alespoň brzdit.
Šetření se stává pravidlem takřka ve všech podnicích, které mají s drahou elektřinou problém. Například strojírenská firma Stros ze Sedlčan za několik milionů zatepluje střechy a fasády svých budov. Uvažuje ale i tom, že v zimě sníží teplotu ve výrobních prostorách. Ve společnosti Glaverbel Czech si údajně pomáhají prací s energetickými audity a s harmonogramy spotřeby. Skupina Agrofert uvažuje o investici do vlastní výroby elektřiny, jmenuje list některá opatření reagující na růst cen.
Některé podniky, například strojírenské firmy, hutníci, pekárenské společnosti, řeší rostoucí ceny energie zdražením svých výrobků. To si však nemohou dovolit například textilní podniky, skláři či hoteliéři, píšou HN.