...zůstává pod tlakem, neboť ji investoři stále rozprodávají v rámci takzvaných carry obchodů.
Oproti tomu vysoce úročený novozélandský dolar se zcela zotavil ze ztrát, jež utrpěl v pátek kvůli podezření na intervenci centrální banky, dosáhl 22letého maxima vůči dolaru a vystoupal na dohled 20letého vrcholu k jenu.
Navzdory propadům na akciových trzích kvůli celosvětově vysokým úrokovým sazbám a opětovným obavám o trh s bydlením ve Spojených státech se investoři na devizových trzích nadále uchylovali ke carry obchodům, v nichž si půjčují nízkoúročené měny jako jen k financování nákupů aktiv s vyššími výnosy.
"Dokud nám nestoupne globální averze k riziku, pak zůstanou carry obchody dominantním tématem pro devizové trhy a pro slabý jen," řekl Niels Christensen, devizový stratég ze společnosti Nordea v Kodani.
Dolar v 10:45 oslaboval na 123,60 jenu , držel se však na dosah půl jenu od pátečních 124,16, nejvyšší úrovně od prosince 2002.
Britská libra poprvé od 1.května překročila hranici 2 dolarů , a přiblížila se tak dubnovému 26letému maximu. Vysoce úročená britská měna se také vznášela poblíž 15letého vrcholu vůči jenu, když se obchodovala okolo 247,20 jenu za libru .
Euro ztrácelo 0,3 procenta na 166,30 jenu poté, co si v předchozí seanci zapsalo historické maximum 166,94 jenu. Jednotná měna mírně slábla také vůči dolaru na 1,3450 z 1,3468 při závěru páteční seance.
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]