Naopak nynější systém třídění a recyklace odpadů se podle potravinářů osvědčil. Česká republika je podle komory hodnocena ve sběru tříděného odpadu jako jedna z nejúspěšnějších zemí EU a jako druhé nejlepší v recyklaci plastů. Ke stejnému efektu, jaký mohou přinést zálohy na PET lahve, by prý stačil zlomek investic, pokud by se věnoval na další osvětu.
Podle předsedkyně výboru pro životní prostředí PK Jany Ježkové systém záloh zavedlo například sousední Německo, ale první zprávy prý nevychází příliš dobře. Podíl recyklovaných PET lahví stoupl, ale recyklace plastů celkem poklesla. Pokud se totiž plastové lahve vyjmou z nynějšího systému třídění a sběru, stoupnou náklady na recyklaci ostatních plastů.
V Německu ale spotřebitelé především začali nápoje v zálohovaných jednorázových obalech kupovat daleko méně než předtím a producenti se museli přesunout k jiným nezálohovaným druhům obalů, podotkl ředitel komory Miroslav Koberna. Navíc Česko by podle něj krok muselo obhajovat v Bruselu a pravděpodobně by čelilo námitkám jiných členských států tak, jako samo oficiálně protestovalo proti podobnému kroku v Německu a Maďarsku jakožto překážce volného obchodu.
Návrh novely zákona o obalech, který zálohy na PET lahve i plechovky umožní, chce ministerstvo životního prostředí vypracovat do konce letošního roku.