...zdvojnásobila podíl v maďarské společnosti na 18,6 procenta.
OMV uvedla, že její žádost o přátelská jednání s MOL je reakcí na restrukturalizaci v evropském rafinérském průmyslu, kdy velké ropné skupiny prodávají provozy nezávislým rafineriím a Rusko usiluje o rozšíření svých kapacit zpracování ropy.
"OMV považuje přicházející vlnu konsolidace za příležitost pro obě společnosti, jak zkombinovat své síly," uvedla OMV v prohlášení a dodala, že se obě firmy v regionu vhodně doplňují. "OMV tudíž zve MOL k otevřenému a konstruktivnímu dialogu."
Akcie MOL po zprávě vyskočily přes 6 procent. Investoři však uvedli, že vzhledem k dřívějšímu odporu maďarské společnosti vůči vlastnímu převzetí bude OMV možná nucena přejít k nepřátelskému postupu.
Páteční oznámení maďarské firmy, že má v úmyslu obnovit odkupy akcií - do konce roku možná až ve výši dalších 10 procent - se v novém světle jeví jako obrana proti nabídce na převzetí, uvedli analytici Citigroup.
Někteří investoři také upozornili, že by OMV mohla čelit protinabídkám.
OMV za čerstvý podíl 8,6 procenta, jejž přidala k dosavadním 10 procentům v MOL, zaplatila okolo 1 miliardy eur. Akcie OMV, v níž drží podíl 31,5 procenta rakouská vláda, v jednu chvíli během seance klesaly o více než 2 procenta.
Vedení MOL ovládá zhruba 25procentní podíl ve společnosti pomocí vlastních akcií, opcí a dalších finančních prostředků. MOL se také chrání proti případným převzetím tím, že omezuje volební práva akcionářů na 10 procent.
HRA O VŠECHNO
Podle analytiků a fond manažerů bude mít OMV zřejmě největší šanci na úspěch, pokud vyhlásí veřejnou nabídku na převzetí pro všechny akcionáře a pokusí se získat většinový podíl.
"Odsud není návratu, OMV se rozhodla pro nabídku na převzetí a teď hrají o všechno nebo nic," řekl Péter Tordai, analytik ropného sektoru regionu u KBC.
"Kvůli hlasovacímu limitu je převzetí extrémně obtížné, ale pokud získají přes 50 procent, bude po všem," řekl Tordai. "Dostat se na 50 procent bude vyžadovat dalších 5 miliard. To by mohla bilance (OMV) zvládnout."
Tordai má za to, že vedení MOL by mohlo koupit další vlastní akcie, aby se vyhnulo převzetí společnosti.
Nejmenovaný fond manažer dodal, že krok OMV by mohl podnítit protinabídku za strany ruských energetických gigantů, jako jsou Gazprom či LUKOIL , a odstartovat tak bitvu o převzetí maďarské firmy.
[BUDAPEŠŤ/Reuters/Finance.cz]