Těžba uhlí OKD loni překročila 13 milionů tun, což bylo o 252.000 tun více než o rok dříve. Prodej černého uhlí narostl o 736.000 tun na 13,5 milionů tun a prodej koksu stoupl o 160.000 tun na 1,3 milionu tun. Celkové výnosy OKD meziročně poklesly o 3,9 miliardy korun na zhruba 39 miliard korun, náklady se naopak zvýšily o 268 milionů korun na 35,5 miliardy korun.
Ceny koksu ovšem loni na trzích meziročně poklesly o zhruba desetinu a ceny uhlí se snížily přibližně o sedm až osm procent, uvedl finanční ředitel firmy New World Resources (NWR), vlastníka OKD, Marek Jelínek.
Investice OKD loni překročily dvě miliardy korun a zisk po zdanění činil 4,752 miliardy korun. Počet zaměstnanců se snížil téměř o tisícovku na 17.334 lidí, produktivita práce také díky tomu vzrostla o 3,2 procenta. Průměrná měsíční mzda se v roce 2006 zvýšila meziročně o 8,2 procenta na 27.316 korun.
Vlastníci OKD nedávno oznámili, že chtějí zprovoznit několik zavřených polských černouhelných dolů a využít tím konjunktury na trhu koksovatelného uhlí. Šanci na oživování mají slezské doly Dembieńsko poblíž města Rybnik a Morcinek ve vesnici Kaczyce. S polskou firmou Jastrzembska Spólka Wenglowa (JSW) hodlají založit společnost, která bude v Morcinku těžit koksovatelné uhlí. Jeho zásoby v dole Morcinek jsou odhadovány na 250 milionů tun.
Stoprocentním akcionářem OKD je nizozemská společnosti New World Resources, jejíž vlastníkem je kyperská firma RPG Industries SE. Tu ovládá seskupení více osob a investorů včetně finančníka a podnikatele Zdeňka Bakaly. Do holdingu paří také druhý největší železniční dopravce v Česku OKD Doprava, zpracovávatel důlního plynu OKD DBP a skupina RPG, jež spravuje byty a pozemky z dřívějšího portfolia OKD.