Obě strany přitom ujednání stvrdily podpisem memoranda, které obsahuje principy hospodaření se státním lesním majetkem do roku 2010. "Věřím, že končí období nejistoty, sporů, různých soudních žalob, podnětů k úřadům a podobně," uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič.
Oba modely budou fungovat od příštího roku po tři roky, a poté se má vyhodnotit, který z nich je lepší a efektivnější. Zakázky, a zejména podíl na lukrativním obchodu se dřevem, byl dosud jádrem sporu mezi Lesy ČR a lesnickými firmami. Státní podnik chtěl nad obchodem získat větší kontrolu, a dosáhnout tak vyšších zisků. Lesnické firmy to odmítaly s tím, že obchod bude neprůhledný. Podle některých jejich zástupců je naopak pro stát výhodnější, aby co největší část hospodaření včetně obchodu se dřevem svěřil soukromému sektoru.
Rozdělení jednotlivých územních jednotek ve státních lesích mezi dva modely zakázek bude provedeno dnes, a to losováním pod notářským dohledem a za účasti obou stran. Výběrová řízení pak budou podle generálního ředitele LČR Jiřího Holického vypsána ve dvou vlnách. Tendry na území, kde dřevo zobchodují LČR, by měly být vyhlášeny počátkem příštího týdne. Druhá vlna, kde bude obchod dřevem záležitostí podnikatelů, má následovat do 30 dnů, protože jsou prý ještě třeba dílčí konzultace. Otevírání obálek v obou modelech se ale uskuteční v jednom termínu.
Spory o tendry na lesnické práce trvají od roku 2004, kdy tehdejší generální ředitel Kamil Vyslyšel vypsal první tendr podle kontroverzních pravidel. Všechna výběrová řízení, která podnik od roku 2004 vypsal, vždy některá část lesnických firem podrobovala tvrdé kritice a označovala je za netransparentní a nezákonná. Postup LČR v minulých tendrech označily za chybný i Evropská komise a český antimonopolní úřad.