...
Slovenská centrální banka zřejmě zaujme ostřejší protiinflační postoj poté, co Evropská centrální banka upozornila na problém inflačního výhledu před vstupem země do eurozóny plánovaným na rok 2009.
Dokument Evropské centrální banky (ECB), jejž získala agentura Reuters, zpochybnil plán Slovenska na včasné přijetí eura s tím, že pokles inflace na rekordní minimum může mít jen krátkou životnost [ID:nBUC634337].
To může přimět Národní banku Slovenska (NBS), jež v úterý ponechala sazby již druhý měsíc beze změny, aby se snažila ještě více krotit už tak mírnou inflaci a dosáhnout co možná největšího rozdílu oproti inflačnímu cíli.
Taková situace by ECB a Evropské komisi, která rozhoduje na základě doporučení ECB, výrazně ztížila případné zamítnutí slovenské žádosti a rozhodně by se neobešlo bez silného rozruchu mezi kandidátskými zeměmi. Zvláště pak v době, kdy v některých z nich ochabuje veřejná podpora pro přijetí eura.
Inflační kritérium se pohybuje v závislosti na průměru tří zemí s nejnižší mírou inflace v Evropské unii.
"Klíčové tady bude, jak velký bude ten rozdíl mezi aktuální inflací a inflačním cílem v době hodnocení (v březnu či dubnu 2008)," řekla Silja Seppingová z Lehman Brothers.
"NBS čeká inflaci v době hodnocení okolo 1,5 až 1,7 procenta (oproti předpokládanému cíli NBS okolo 2,7 procenta). Pokud se tak široké rozpětí prokáže, pak bude podle našeho názoru odklad eura nepravděpodobný."
TRPKÁ BITVA
NBS snížila hlavní dvoutýdenní repo sazbu v březnu a dubnu pokaždé o 25 bazických bodů na dnešních 4,25 procenta s odkazem na nízké inflační tlaky navzdory žhavému ekonomickému růstu, jenž v prvním čtvrtletí dosáhl 8,9 procenta, a pevné koruně.
V úterý však NBS ponechala sazby podruhé za sebou beze změny a řada analytiků nyní očekává, že memorandum ECB v kombinaci s přáním NBS dostat sazby na roveň hlavní sazby v eurozóně - nyní nastavené na 4,00 procenta s výhledem dalšího růstu -, prakticky ukončí cyklus uvolňování měnové politiky na Slovensku.
"Domníváme se, že slovenská centrální banka zaujme opatrný postoj k tomuto (memorandu), což znamená, že nebude dále uvolňovat měnové podmínky," řekla analytička Stanislava Pravdová z Danske Bank.
"NBS by dokonce mohla požádat vládu, aby se pokusila omezit některé plánované výdaje."
ECB a Evropská komise už prodělaly jednu trpkou bitvu, když loni na jaře zamítly žádost Litvy o přijetí eura na základě skutečnosti, že tamní míra inflace překročila referenční hodnotu o pouhých 0,07 procentního bodu.
Mnohé činitele v regionu takto tvrdá interpretace vstupních pravidel rozčílila.
Člen obvykle rezervované bankovní rady České národní banky Robert Holman dokonce označil inflační kritérium pro postkomunistické země za "ekonomický nesmysl" vzhledem k tomu, že jejich ekonomiky se teprve snaží dohnat vyspělé státy.
Způsob, jakým ECB naloží se Slovenskem v případě, že Bratislava udrží inflaci pod kontrolou, bude podle analytiků určitým modelovým příkladem.
Slovenský premiér Robert Fico už několikrát vyjádřil obavu, že vstup Slovenska do eurozóny by mohlo zmařit politické rozhodnutí EU, a to i v případě, že Bratislava splní vstupní kritéria. Ta se kromě inflace týkají fiskálního deficitu, státního dluhu a úrokových sazeb.
"V případě Litvy si to podle mého názoru (ECB) obhájila, a proto si teď mohla dovolit přijít s tak silným prohlášením," řekl Zsolt Papp, vedoucí výzkumu rozvíjejících se trhů u ABN AMRO.
"ECB to ale zjevně vystavuje kritice, že je ve své argumentaci vedena postranními úmysly. Takové nebezpečí tu podle mne jasně existuje."
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]