"Pokud se v ČR nepostaví dostatek nových zdrojů - a to je vyloučeno, mají-li zůstat zachovány ekologické limity těžby hnědého uhlí i stop jaderné energetice - přestane být země kolem roku 2012 ve výrobě proudu soběstačná. Pak bude jediným řešením přivést k nám elektřinu z východní Evropy," uvedl ředitel ČEPS Vladimír Tošovský.
Ke konečnému rozhodnutí firmě údajně schází dostatek informací o tom, jak bude energetická situace v ČR za pět let skutečně vypadat. K napojení východoevropských sítí ke středoevropským přitom nestačí jen posílit přenosové cesty, vyřešit se musí i odlišnost parametrů soustav.
S energetickým deficitem podle deníku počítají i analýzy energetické společnosti ČEZ. Podle nich bude v ČR v roce 2020 chybět výrobní kapacita na 30 terrawathodin ročně, což představuje asi třetinu v té době předpokládané spotřeby. Nahrazení výpadku, alespoň zčásti, dovozem elektřiny z východu plánuje i ministr průmyslu Martin Říman.
Firma ČEPS počítá s tím, že se prostřednictvím její soustavy bude dopravovat z východu i elektřina do dalších evropských států. Proto už začala s posilování sítí. "Nutné je především zvýšit kapacitu linek vedoucích severojižním směrem," upřesnil Tošenovský.
ČEPS nyní chystá tři velké projekty na severní Moravě. Jednak chce zdvojnásobit zhruba devadesátikilometrové vedení mezi Prosenicemi a Nošovicemi. Dále plánuje výstavbu nové, zhruba stejně dlouhé linky mezi Krasíkovem a Horními Životicemi. Dalším krokem má být posílení trasy mezi Slavěticemi a rakouskou hranicí.