Rada zahájila řízení s ČT kvůli akci umělecké skupiny Ztohoven

28.06.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 28. června (ČTK) - Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zahájila správní řízení s Českou televizí a také s neznámým pachatelem kvůli tomu, že se ve vysílání pořadu Panorama 17. června ráno objevily záběry fiktivního jaderného výbuchu. Řekl to předseda rady Václav Žák. Záběry výbuchu byly výsledkem akce umělecké skupiny Ztohoven. ČT hrozí pokuta až deset milionů korun, autorům akce pak do poloviny této částky.

Rada bude ve správním řízení s Českou televizí zkoumat, zda ČT výslednou podobou pořadu Panorama neporušila zákonnou povinnost provozovat vysílání vlastním jménem, na vlastní účet a na vlastní odpovědnost a nést odpovědnost za obsah programů. Za to hrozí podle zákona televizi pokuta v rozmezí od 20.000 do deseti milionů korun.

Rada zároveň zahájila další správní řízení s neznámým pachatelem. Zákon totiž říká, že rada může udělit pokutu od 50.000 Kč do pěti milionů tomu, kdo zasahuje do obsahu programu provozovatele vysílání a provozovatele převzatého vysílání a poruší povinnosti týkající se výroby nebo vysílání pořadů. "Rada zároveň žádá Policii ČR o součinnost v této věci," ocitoval Žák z další části usnesení rady.

Pořad Panorama vysílá ČT2 každé ráno od 07:50. Diváci si v něm mají možnost prohlédnout prostřednictvím záběrů z panoramatických kamer mnoho míst republiky. Pořad přináší informace o počasí i nabídky pro turisty. V tuto roční dobu se sledovanost relace pohybuje pod 50.000 diváky.

Umělecká skupina Ztohoven se napojila v neděli 17. června ráno na kameru vysílající záběry z Černého dolu v Krkonoších. Diváci sledující v neděli ráno živé vysílání Panoramy mohli mezi běžnými záběry na hory vidět nejdříve oslnivý záblesk a poté charakteristický hřib simulovaného atomového výbuchu. Ve chvíli, kdy skončily záběry z Černého dolu, naskočilo vysílání z Jeseníku. To mohlo u řady lidí vyvolat dojem, že výbuch se odehrál právě v tomto pohoří.

Skupina Ztohoven v prohlášení k akci uvedla, že není teroristická ani politická skupina a nebylo účelem společnost jakkoli zastrašit či manipulovat. "Dne 17. června napadla mediální prostor, prostor televize. Narušila ho, zpochybnila jeho pravdivost, uvěřitelnost. Upozornila na možnou záměnu mediálního obrazu světa za svět jako takový, reálný," uvedla skupina. V rozhovoru pro server Aktuálně.cz poté jeden z účastníků akce přiznal, že skupina nepočítá s právními důsledky své akce.

ČT poté přijala bezpečnostní opatření, aby se podobná věc nemohla opakovat, a kvůli akci také podala trestní oznámení. Podle informací ČT přitom televize a společnost Sitour, která pořad Panorama pro ČT připravuje, zaznamenaly dva pokusy o napojení se do vysílání, druhý však neúspěšný.

Lidové noviny také v souvislostí s akcí napsaly, že společnost Sitour dostává za pořad zaplaceno dvakrát. Firmě podle LN poskytuje dotaci ministerstvo pro místní rozvoj, zároveň jí ale platí i provozovatelé prezentovaných rekreačních oblastí. Ministerstvo chce od smlouvy odstoupit a podat na firmu trestní oznámení, uvedly LN.

To ale Sitour popřel. Dotace, které dostává Sitour v souvislosti s pořizováním on-line záběrů míst v ČR, nejsou podle firmy určeny na výrobu pořadu Panorama, ale na prezentaci a záběry panoramatických kamer ze zajímavých míst ČR pro evropskou satelitní stanici TW1.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK