V porovnání s prvními osmi měsíci obchodování certifikátů na jiných burzách vyšel trh v Praze příznivě. Podle generálního ředitele pražské burzy Petra Koblice obchody narůstají s počtem nabízených certifikátů. Trh ale potřebuje další impulzy, protože nyní jde vlastně jen o nabídku produktů Raiffeisenbank. Koblic by si představoval například produkty vázané na energetiku nebo nemovitosti, které sklízejí v zahraničí velké úspěchy.
Silnější podporu potřebuje certifikátový trh i podle vydavatele ZertifikateJournalu Martina Svobody. "Potřebujeme větší konkurenci, více emitentů a hlavně na míru ušité produkty českým investorům," jmenoval. Tedy třeba certifikáty odvozené od domácího indexu PX, a ne od indexu vídeňské burzy, pak i jiné investiční strategie nebo produkty na alternativní energie.
I Raiffeisenbank, která v tuzemsku nabízí produkty převzaté z Rakouska, si je nedostatků vědoma. Čeští investoři se třeba podle šéfa oddělení kapitálových trhů Raiffeisenbank Richarda Skácela při obchodování s certifikáty chovají spíše jako "gambleři" a investují do rizikových produktů, zatímco v Rakousku dávají přednost garantovaným typům. "Chystáme certifikáty šité na míru Čechům," ujistil Skácel.
Na trh se podle zákulisních informací chystají vstoupit s certifikáty další banky, například Erste Bank, která patří s Raiffeisenbank k nejaktivnějším v Rakousku, nebo Volksbank. Svoboda věděl i o dalších. "Měl jsem minimálně pět setkání s emitenty, kteří certifikáty plánují a počítají s nimi," upozornil. V bankách ale podle něho trvá příprava nového produktu dlouho, a navíc certifikáty představují konkurenci pro podílové fondy.