...společnosti (MUS), ohledně dlouhodobé smlouvy na dodávky hnědého uhlí:
"Skupina ČEZ si je vědoma hrozícího nedostatku elektrické energie v ČR a proto připravuje obnovu svých uhelných elektráren.
Každá rekonstruovaná či nová elektrárna musí mít zajištěny dostatečné rezervy uhlí, proto ČEZ již v roce 2005 uzavřel dohodu o smlouvě budoucí na dodávku uhlí s firmou Czech Coal, která pokrývá dodávky uhlí až do roku 2055.
Po vstupu nového vlastníka však začala Czech Coal bránit naplnění této dohody.
Společnost ČEZ jednoznačně upřednostňuje dodržení ustanovení z dlouhodobé dohody o spolupráci z roku 2005 a má zájem uzavřít dlouhodobou kupní smlouvu na dodávky uhlí s MUS. Tyto dodávky jsou určeny pro připravované nové moderní energetické zdroje v lokalitě Počerady.
Na konci roku 2006 přišel Czech Coal s návrhem nahradit dlouhodobou smlouvu o odběru uhlí založením společného podniku.
Skupina ČEZ s ohledem na možné výhody tohoto obchodního modelu začala se skupinou Czech Coal diskutovat možnost založení společného podniku, který by postavil dva nové bloky v Počeradech a přispěl tak k nezbytnému posílení výrobních kapacit v České republice.
ČEZ předložil opakovaně hlavní principy fungování společného podniku, které zaručovaly vyvážené rozdělení odpovědností i zisků v souladu se vstupními očekáváními obou stran.
Skupina Czech Coal však po celou dobu jednání neustále stupňovala své požadavky, které pro ČEZ znamenaly rizika, jenž ČEZ v rámci zásad obezřetného podnikání nemůže přijmout.
Skupina ČEZ se například nemůže zavazovat k tomu, že zajistí prolomení limitů těžby hnědého uhlí.
ČEZ trvá na uzavření dlouhodobé kupní smlouvy na dodávky uhlí podle dohody z roku 2005.
Protože skupina Czech Coal odmítá dostát svému závazku, obrací se ČEZ na soud, aby dlouhodobou kupní smlouvu potvrdil a umožnil tak zahájení obnovy elektrárny v Počeradech.
Skupina ČEZ je ochotná nadále jednat i o alternativním projektu, to vše ovšem za standardních podmínek fungování na českém trhu a v českém právním prostředí."
[PRAHA/Reuters/Finance.cz]