Zóna má rozlohu 364 hektarů, k prodeji investorům je určeno 295 hektarů ploch. Ústecký kraj získal bývalé letiště bezúplatným převodem od státu, proměnu letiště v zónu zahájil v roce 2002. "První etapa zahrnovala demolici nepotřebných objektů a sanaci kontaminované zeminy a podzemních vod. V září 2006 začaly práce na vybudování inženýrských sítí a základní dopravní infrastruktuře," uvedl Šulc.
Ústecký kraj dosud investoval do přípravy zóny 250 milionů korun, dalších 1,085 miliardy korun přidal stát z výnosů z privatizace.
Pozemky v zóně zatím odkoupily dvě firmy. Japonský producent LCD panelů pro ploché televizní obrazovky, IPS Alpha Technology, zahájí v těchto dnech výrobu. Společnost v žatecké zóně odkoupila 23 hektarů pozemků, investuje přes 2,6 miliardy korun. Postupně zaměstná v třísměnném provozu 2000 lidí, z toho 1850 výrobních dělníků. "Nyní máme 500 zaměstnanců, do konce roku to bude 1500 lidí," uvedl prezident firmy Fumiaki Yonai.
Produkci IPS Alpha bude odebírat japonská Hitachi Home Electronics. V zóně Triangle odkoupila 40 hektarů pozemků s tím, že část ploch postoupí pro výstavbu závodu Hitachi Transport. Hitachi hodlá při produkci televizorů s plochou obrazovkou a plazmových obrazovek zaměstnat rovněž až 2000 lidí. Její investice u Žatce se má pohybovat kolem 2,5 miliardy korun, výrobu zahájí ještě letos.
Případné další investory v zóně kraj zatím tají. Svou výrobu televizorů by na sever Čech mohla například rozšířit firma Panasonic, nyní má závod v Plzni.
"Dokud nebudeme mít podepsanou smlouvu, tak jména potenciálních investorů nezveřejníme. Mohlo by to být už ve druhé polovině letošního roku. Obecně platí, že nechceme závody s těžkou výrobou, jež by zatěžovalo životní prostředí. Přednost dáváme moderním technologiím, o čemž svědčí i firmy IPS Alpha a Hitachi," doplnil Šulc.