ČEZ podal žalobu na MUS kvůli smlouvám na uhlí

29.06.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 29. června (ČTK) - Energetická společnost ČEZ dnes podala u Krajského soudu v Ústí nad Labem žalobu na Mosteckou uhelnou společnost (MUS). ČTK to sdělil mluvčí firmy Ladislav Kříž. ČEZ se žalobou domáhá toho, aby MUS dostála závazku z dohody z roku 2005 a uzavřela s ČEZ dlouhodobou smlouvu na dodávku uhlí, dodal Kříž.

Podle informací tisku je MUS ochotná o dohodě jednat až do soboty, kdy má původní termín na uzavření kupní smlouvy vypršet. Před jeho uplynutím nechtěla MUS spor blíže komentovat.

ČEZ podle Kříže trvá na uzavření dlouhodobé kupní smlouvy na dodávky uhlí podle dohody z roku 2005. "Protože skupina Czech Coal (majitel MUS) odmítá dostát svému závazku, obrací se ČEZ na soud, aby dlouhodobou kupní smlouvu potvrdil, a umožnil tak zahájení obnovy elektrárny v Počeradech," uvedl Kříž.

"Dohodu s Mosteckou jsme prostě nenašli. Teď jsou dva návrhy kupní smlouvy, jeden je náš, druhý Mostecké, a my jsme přesvědčeni, že náš návrh je výhodný pro obě strany," řekl výkonný ředitel ČEZ Daniel Beneš pro dnešní MF Dnes.

Důvodem obchodní pře jsou limity na těžbu hnědého uhlí. "Těžaři prakticky podmínili dodávky uhlí pro Počerady zrušením limitů," uvedl Beneš. Podle něj žádala uhelná firma, aby ČEZ u politiků prolomení limitů prosadil. Když se to nepovedlo, zpochybnili těžaři dva roky starou předběžnou smlouvu, která počítala s uzavřením kontraktu na dodávky uhlí pro Počerady až do roku 2055. Návrh MUS je podle Beneše pro ČEZ nepřijatelný, neboť obsahuje množství podmínek, za nichž by bylo možné smlouvu zrušit.

Mostecká uhelná odmítla postup energetické společnosti komentovat. "Teprve koncem června vyprší lhůta, kterou jsme měli s ČEZ na uzavření smlouvy. Před jejím uplynutím se k problému nebudeme vyjadřovat," řekl Hospodářským novinám spolumajitel dolů Petr Pudil.

Bez dlouhodobé smlouvy na uhlí nemůže ČEZ v Počeradech rozjet jednu ze svých největších investic. Místo dožívající staré elektrárny chce vystavět za desítky miliard korun nový zdroj o výkonu 1300 megawattů, což je více, než má jeden blok jaderné elektrárny v Temelíně. Právě kvůli tomuto projektu uzavřely obě firmy předběžnou smlouvu na dodávky uhlí.

Těžební limity Mostecké brání získat další tři čtvrtě miliardy tun uhlí v dole ČSA, na kterém ale stojí dvě vesnice Horní Jiřetín a Černice v severních Čechách. ČEZ naopak poukazuje na to, že MUS má i přes neprolomení limitů ještě důl Vršany, kde je uhlí dostatek na více než 40 let.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK