Kromě likvidace brojlerů ve speciálních kontejnerech, vojáci a hasiči během sanačních prací areál farmy vydezinfikovali, v pátek chovatelé vyklidili z hal podestýlku. Poté následovala další dezinfekce. V areálu platí zpřísněná pravidla provozu, opatření například omezují vstup dalších lidí na farmu či provoz techniky, která přiváží krmivo.
Radek Axmann z Krajské veterinární správy dnes ČTK potvrdil, že testy na drůbežích farmách v okruhu přibližně šesti až sedmi kilometrů od Nořína neprokázaly nákazu dalších chovů, na výsledky testů ze vzdálenějších farem veterináři ještě čekají.
Testy výskyt viru H5N1 v Noříně odhalily ve středu, veterináři museli zlikvidovat na 27.800 kusů brojlerů a také přibližně 200 kusů drůbeže u drobných chovatelů. Obdobně postupovali hasiči a vojáci při sanaci krůtí farmy v Tisové na Orlickoústecku, kde zásah ukončili v pondělí 25. června. Na ptačí chřipku v Tisové uhynulo 2500 krůt, veterináři rozhodli o vybití šesti tisíc krůt a také tisícovky domácí drůbeže. Farmy v Noříně i Tisové patří Zemědělsko obchodnímu družstvu Zálší.
Ptačí chřipka se v Česku poprvé objevila loni, kdy byla zjištěna ve 14 případech. Nyní virus poprvé zasáhl chovy drůbeže, virus H5N1 našli veterináři také u uhynulé labutě v Lednici na Břeclavsku.