Ibiza je podle analytiků pro české turisty jednou z nejvíce oblíbených a nejkrásnějších destinací. "Určitě to zájem lidí ovlivní. Cestovní trh je velmi těžce řiditelný, ale velmi lehce ovlivnitelný," řekl dnes ČTK analytik cestovního trhu Jaroslav Beránek. Dodal, že pokud se případně bombový útok odehraje v Turecku nebo Egyptě, není to takové překvapení a má to menší dopad na trh, než když se útok odehraje v tak bezpečné zemi, jakou je Španělsko.
"Kdyby se to stalo dvakrát, třikrát, tak to může Španělsko zabalit," poznamenal s nadsázkou. Dodal, že podle jeho odhadů do Španělska ročně na dovolenou vycestuje 300.000 lidí, na Ibizu samotnou pak 20.000 až 25.000 turistů.
"V případě zrovna českých turistů to myslím nebude mít nějaký zásadní vliv, možná jen chvilkový. Nemyslím, že dojde k nějakým stornům zájezdů," řekl ČTK člen prezidia Asociace českých cestovních kanceláří Tomio Okamura.
Španělská policie dnes po telefonické výhrůžce bombovým útokem evakuovala letiště na ostrově Ibiza, jednom z nejoblíbenějších španělských letovisek. Letiště bylo současně uzavřeno pro přistání a starty letadel. Později za pomoci kontrolovaného výbuchu pořádkové síly zlikvidovaly podezřelý balíček. Oznámila to správa letiště.
Úřady dosud neupřesnily, koho podezírají, že stál v pozadí incidentu. Nicméně podle španělských internetových serverů nejprve tři výstrahy obdržel baskický deník Gara, který teroristé z organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) pravidelně používají k varování před bombovým útokem.
V době, kdy bylo letiště uzavřeno, směřovalo na Ibizu 131 klientů české cestovní kanceláře Fischer. Její mluvčí Daniel Plovajko Českému rozhlasu řekl, že letoun s cestujícími byl přesměrován k mezipřistání na Mallorku, odkud měl přeletět do původní destinace. Naopak vracející se klienti byli z letiště evakuováni. "Až se znovu otevře letiště, budou odbaveni a z Ibizy zpět do Prahy odletí s několikahodinovým zpožděním," řekl Plovajko.