AFAM: Letos vydělávají hlavně akciové fondy

01.07.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 1. července (ČTK) - Z domácích podílových fondů v prvním pololetí investorům větší výnosy přinášely vesměs pouze akciové fondy, jejichž průměrná výkonnost se díky vývoji na jaře blížila deseti procentům. Peněžní fondy mají výkonnost nižší než procento, dluhopisové mírně přes procento. Některé smíšené fondy mají dvouciferný výnos, řada z nich ale zatím vykazuje ztrátu. Vyplývá to ze statistiky Asociace fondů a managementu ČR (AFAM) k 22. červnu 2007.

"Kapitálovému trhu se poměrně daří, což se podepsalo i na výkonnosti jednotlivých podílových fondů. Stejně jako v minulosti i tentokrát z optimistické nálady na kapitálových trzích nejvíce těžily akciové fondy, u kterých zhodnocení atakující hranici deset procent není ničím výjimečným," řekl ČTK analytik serveru Finance.cz Lukáš Buřík.

Kdo investoval do akciových fondů USA, Evropy nebo ve střední a východní Evropě, vydělal i přes únorový propad, souhlasil David Urbánek u odborného časopisu Fondshop. Průměrná výkonnost fondů v kategorii rozvíjející se trh byla v dolarech 17 procent, akcie USA v USD sedm procent, evropské akcie v eurech 8,9 procenta a akcie evropských rozvíjejících se trhů 11 procent.

Pro českého investora je to umocněno ještě tím, že oslabovala česká koruna (k euru přes čtyři procenta, k dolaru o více než dvě procenta), takže investice do zahraničních aktiv mu přinášela ještě lepší výsledky, dodal.

Celkem solidních výsledků dosáhly podle Buříka i některé smíšené fondy a fondy fondů, i když u fondů těchto zaměření jsou znatelné výkyvy ve výkonnosti. Dluhopisové fondy se až na výjimky pohybovaly v záporných číslech, peněžní fondy přinesly investorům kladné, i když minimální zhodnocení, podotkl. Dluhopisový trh strádal pod vlivem rostoucích úrokových sazeb i inflačních očekávání, uvedl Urbánek.

Mezi tuzemskými fondy byl nejúspěšnější fond Akro Akciový nových ekonomik, který vykázal výnos 23 procent. Následovaly ISČS Top Stocks s výnosem 16,1 procenta a ISČS Sporotrend s 15,5 procenta. Ze smíšených fondů se vedlo nejlépe J&T Opportunity s výnosem 14,2 procenta a ČSOB Středoevropský s 11,9 procenta. Dluhopisovým fondům vládl bezkonkurenčně ČSOB dluhopisových příležitostí s výnosem 10,9 procenta.

V loňském roce přinesly akciové i smíšené fondy podílníkům několikaprocentní výnosy. Výkonnost dluhopisových fondů a fondů peněžního trhu nepřekročila dvě procenta. V předminulém roce byly výsledky mnohem lepší. Češi měli na konci března v podílových fondech majetek za rekordních 280 miliard korun. Na domácí fondy sdružené v AFAM z toho připadlo 160 miliard korun.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK