Jak v sobotu uvedl deník Dagens Industri, příčinou zařazení na seznam jsou obchodní kontakty uvedených firem s Kubou a Íránem. "Žádní investoři by neměli mít pochybnosti o tom, zda se jejich investice nepoužívají k financování teroru nebo zločinů proti lidskosti," uvedl v tiskovém prohlášení k případu šéf americké inspekce Christopher Cox.
Volvo, Lundin Mining, Millicom a ABB se angažují v Íránu, zatímco Astra Zeneca má kontakty s Kubou. "Pokud jde o naše kontakty v Íránu, vždy jsme v této věci byli velmi otevření. Nikdy jsme je nezakrývali a myslíme si, že v dobrém přispíváme tamním obyvatelům," uvedl v komentáři tiskový mluvčí ABB Thomas Schmidt.
"Írán není na černé listině OSN a my naše tamní působení neustále důkladně posuzujeme a diskutujeme. Stáhli jsme se například ze Severní Koreje, skončili jsme s obchody se Súdánem," dodal. Uvedené země jsou spolu s Íránem a Kubou rovněž na "černé listině" SEC týkající se hlavních nepřátelských zemí z pohledu USA. Spolu s nimi je na seznamu také Sýrie.
Stejný názor jako ABB má i Volvo, které dlouhodobě prodává Íránu nákladní automobily. Staffan Ternby, informační ředitel koncernu Astra Zeneca, zabývajícího se výrobou léčiv, má za to, že způsob evidence na listině SEC je "velmi podivný". "Nemáme na Kubě žádné vlastní zastoupení, léky tam exportujeme prostřednictvím jednoho lokálního agenta. Dodávat léčiva je ale přece humanitární čin," podotkl.
Podobně jako zmíněné velké švédské společnosti se na americkou listinu dostaly také velké norské ropné koncerny Statoil a Norsk Hydro.