Elektrická energie podražila domácnostem ve 23 zemích EU. O čtvrtinu více zaplatily od ledna 2006 do ledna 2007 domácnosti v Británii, o 16 procent ve Švédsku a o 15 procent v Rakousku a v Maďarsku. Levnější než před rokem byla elektřina pro domácnosti v Lotyšsku, a to o 17 procent, na Kypru, o tři procenta, a na Slovensku, kde zlevnila o dvě procenta.
Nejdražší elektřinu mají Dánové, za 100 kilowatthodin zaplatí přepočteno nominálním kurzem 25,79 eura (zhruba 735 korun). Více než polovinu z této částky přitom odvedou do státní kasy formou daní. Italové platí 23,29 eura (zhruba 664 korun) a Nizozemci 21,80 eura (zhruba 621 korun). Nejlevnější je naopak elektřina v Bulharsku, v Lotyšsku a v Řecku, kde 100 kilowatthodin stojí přibližně sedm eur (200 korun). České domácnosti zaplatí za stejný objem elektřiny při přepočtu nominálním kurzem 10,67 eura (304 korun).
Pokud se ale vezmou v úvahu mzdy a ceny v jednotlivých zemích, musejí sáhnout nejhlouběji do kapsy na Slovensku, v Itálii a v Polsku. Naopak nejlevněji vyjde elektřina při přepočtu na kupní sílu v Řecku, Finsku a ve Francii.
Přibližně stejným tempem jako domácnostem vzrostly na letošek ceny elektřiny i průmyslovým výrobcům. Nejrychleji se zvyšovaly ceny na Maltě, a to o 26 procent. Zhruba o 15 procent zdražila elektřina ve Slovinsku, Itálii a Británii, zatímco dánské podniky se mohly radovat z desetiprocentního poklesu. Nejdražší elektřinu z celé evropské sedmadvacítky mají italské podniky, které za 100 kWh platí zhruba 14 eur (zhruba 400 korun). Průměr evropské sedmadvacítky je 9,20 eura (zhruba 262 korun) bez daně z přidaného hodnoty.
Růst cen elektřiny zrychlil podle Eurostatu zejména ve druhé polovině loňského roku. Na letošek se tempo růstu ve srovnání s předchozím obdobím více než zdvojnásobilo. Dražší elektřina ale zatím nenutí spotřebitele k výraznějším úsporám. Podle údajů sdružení provozovatelů přenosových sítí UCTE vzrostla spotřeba elektřiny ve 23 členských zemích loni o 1,4 procenta.