Bartoš uvedl, že na základě jednání s ministerstvem zemědělství věří, že bude uhrazeno až 95 procent přímých nákladů na likvidaci ptačí chřipky ze současných šesti milionů. "Je to velmi pravděpodobné. Dovolil bych si dokonce tvrdit, že je schopno dostat i 100 procent," řekl Kozák. Dodal, že náhrady se přitom nebudou týkat pouze družstva v Zálší, ale i občanů žijících v okolí farem, kteří byli postiženi likvidací ptačí chřipky.
Podle Bartoše se současný odhad v budoucnu zvýší. "K tomu přibudou faktury od těch partnerů, kteří se obou zásazích podíleli, ve smyslu odborné práce, asanace, odvoz nebezpečného odpadu a další a další," uvedl Bartoš. Věří také, že podle informací velitele generálního štábu nebude nic fakturovat armáda, ani hasiči. To se dá vyčíslit v korunách. "Ty následné škody, které v tuto chvíli ještě neumíme nikdo odhadnout, budou pochopitelně rovněž v milionech korun," poznamenal.
Předseda představenstva družstva Zálší dodal, že si nebudou brát speciální úvěr na další svůj chod, poznamenaný vybitím krůt a brojlerů. "Pokud by potřeboval zálohu, je tu možnost, aby do 14 dnů měl prostředky na účtu," podotkl Kozák.
Kozák uvedl, že ČR má v současné době dostatek prostředků na financování likvidace následků ptačí chřipky, protože je k tomu určena rezerva v pokladně ministerstva financí. "Zpětně ČR u těchto nákaz, jako je BSE nebo ptačí chřipka, musí požádat EU o proplacení 50 procent zpětně do našeho rozpočtu," uvedl s tím, že peníze ale musejí být vyplaceny do 90 dnů ode dne utracení zvířat. "Musíme tedy pracovat dostatečně rychle," dodal.
Testy výskyt viru H5N1 v Noříně odhalily ve středu, veterináři museli zlikvidovat na 27.800 kusů brojlerů a také přibližně 200 kusů drůbeže u drobných chovatelů. Obdobně postupovali hasiči a vojáci při sanaci krůtí farmy v Tisové na Orlickoústecku, kde zásah ukončili v pondělí 25. června. Na ptačí chřipku v Tisové uhynulo 2500 krůt, veterináři rozhodli o vybití šesti tisíc krůt a také tisícovky domácí drůbeže.
Ptačí chřipka se v Česku poprvé objevila loni, kdy byla zjištěna ve 14 případech. Nyní virus poprvé zasáhl chovy drůbeže, virus H5N1 našli veterináři také u uhynulé labutě v Lednici na Břeclavsku. Podle dnešního vyjádření Kozáka ale po těchto třech nálezech testy neprokázaly další nový výskyt ptačí chřipky v ČR.