EU si od nových pravidel slibuje lepší využití rozvodných sítí a podporu konkurence. Díky tomu by měly klesnout ceny, zvýšit by se měly investice do infrastruktury, lepší by měla být plynulost zásobování a počítá se s větším využitím obnovitelných zdrojů.
Unie zahájila proces liberalizace už před několika lety, v některých zemích ale dál mají značný vliv bývalé státní monopoly. Podle Bruselu je to hlavní důvod vysokých cen a nespokojenosti zákazníků.
"Vyzývám spotřebitele v Evropské unii, aby využili svého práva svobodně si zvolit dodavatele energií. Dosáhnout funkčního energetického trhu je v EU možné jen za předpokladu, že spotřebitelé budou na trhu aktivně působit," řekl komisař EU pro energetiku Andris Piebalgs.
Podniky si mohou dodavatele vybírat už od roku 2004, teprve od července ale energetické podniky musejí tuto volbu nabídnout i domácnostem a dalším spotřebitelům. EU se snaží trh zefektivnit částečně i ze strachu, že Evropa je až příliš závislá na dovozu ropy a plynu z Ruské federace. Spory Ruska s jeho sousedy už několikrát znemožnily vývoz do zemí EU.
Úředníci v Bruselu věří, že liberalizace podpoří konkurenci a zajistí, že energetické podniky budou mít důvod více investovat do modernizace a dalšího rozvoje infrastruktury. Tím by se měl také omezit výskyt případných výpadků.
Ještě do konce roku chce unie předložit návrh nových pravidel, která by mohla změnit vlastnickou strukturu energetických obrů, jako je německý E.ON, případně francouzský koncern Electricité de France (EdF). Piebalgs v této souvislosti řekl, že na trhu zatím zůstávají určité nedostatky, které brání ve zvýšení efektivity jeho fungování.
Brusel především požaduje, aby měly velké koncerny povinnost oddělit výrobu elektřiny od distribuce. Proces "rozvázání vlastnictví", jak se v EU označuje, ale nenachází dostatečnou podporu mezi vládami jednotlivých zemí. Určitá forma rozdělení už se vyžaduje, takže velké a střední elektrárenské a plynárenské podniky už musejí ode dneška fungovat jako samostatné podniky, byť jejich konečným vlastníkem smí být jeden subjekt.
Některé země energetický trh liberalizovaly ještě před termínem, problémy ale někde zůstávají. Evropská komise proto už několik zemí zažalovala. Trh elektřiny a zemního plynu už je otevřený v České republice, Dánsku, Belgii, Rakousku, Německu, Španělsku, Portugalsku, Nizozemsku, Irsku a Británii. Ve Finsku a ve Švédsku je otevřený jen trh s elektřinou, naopak v Itálii pouze trh se zemním plynem.
Dnešek je ale posledním termínem k otevření trhu pro Slovensko, Rumunsko, Bulharsko, Francii, Maďarsko, Litvu, Lucembursko, Severní Irsko, Slovinsko a Polsko. Některé země, například Estonsko, Řecko a Portugalsko, dostaly na otevření trhu více času.