ÚOHS se už nebude zabývat starými tendry Lesů ČR na těžbu

03.07.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brno 3. července (ČTK) - Antimonopolní úřad se nebude znovu zabývat loňskými zrušenými tendry státního podniku Lesy ČR na těžební práce. Na výběr firem si stěžovali někteří neúspěšní zájemci o zakázky, Lesy ČR ale později všechny tendry zrušily a antimonopolní úřad zastavil správní řízení. Společnosti CE WOOD, která se proti tomu odvolala, teď vzkázal, že správní řízení se státní firmou neobnoví, zjistila ČTK z úřední desky. CE WOOD se může obrátit na krajský soud.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se tendrům Lesů věnoval už několikrát. Vždy šlo o to, jestli je státní podnik zadavatelem podle zákona o veřejných zakázkách, nebo ne. ÚOHS nejprve před několika lety rozhodl, že se firma zákonem řídit nemusí. Loni ale vydal opačný verdikt. LČR potom zrušily tehdejší smlouvy a vypsaly nová výběrová řízení podle pravidel ze zákona.

Ve sporu, kde jde o miliardy korun, proti sobě stojí dvě oborové organizace - Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství (SPLH), jehož firmy často měly původní smlouvy, a Česká asociace podnikatelů v lesním hospodářství (ČAPLH). Zatímco asociace nová výběrová řízení akceptovala, sdružení upozorňovalo, že je nový systém nezákonný, umožňuje manipulaci s posuzováním nabídek a může poškodit celé české lesnictví.

Problém ale nakonec vyřešila příroda. LČR musely soutěže z loňského října zrušit, protože velkou část lesů poškodil lednový orkán Kyrill. Bylo proto potřeba vyhlásit takzvané kalamitní tendry. CE WOOD ale namítá, že zrušení tendrů nemůže být důvodem k zastavení správního řízení. Navíc poukazuje na to, že ÚOHS vůbec nezkoumal, zda bylo zrušení výběrových řízení v souladu se zákonem. To ale předseda úřadu Martin Pecina v rozkladovém řízení odmítl.

Ministerstvo zemědělství se už s lesnickými firmami a dřevaři na kompromisním způsobu zadávání zakázek a hospodaření v lesích státního podniku dohodlo. Do konce roku 2010 by měly fungovat dva modely. V prvním LČR vypíšou tendry pouze na práce a vytěžené dřevo si prodají samy. Ve druhém získají lesnické firmy vedle práce i právo na prodej dřeva.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK