Zlepšení je patrné hlavně v meziročním srovnání. Loni v květnu měly země Evropské unie míru nezaměstnanosti na osmi procentech a podobně v eurozóně byla nezaměstnanost 7,9 procenta. Výrazné zlepšení je patrné také v Česku, kde byla nezaměstnanost před rokem na 7,3 procenta.
Slovensko mělo v květnu nezaměstnanost 10,8 procenta, což je stejně jako v dubnu, před rokem ji ale podle metodiky Eurostatu mělo na 13,6 procenta. I přes očividné zlepšení je slovenská nezaměstnanost stále nejvyšší v celé Evropské unii.
Evropská unie v nezaměstnanosti dál zaostává za svými dvěma největšími rivaly, tedy Spojenými státy a Japonskem. Zatímco v USA byla v květnu míra nezaměstnanosti 4,5 procenta, v Japonsku činila 3,8 procenta.
Ze všech zemí EU mělo nejnižší nezaměstnanost Nizozemsko, kde byla pouze 3,2 procenta. V Dánsku byla o desetinu procentního bodu vyšší a v Irsku činila 4,1 procenta. Vysokou nezaměstnanost má vedle Slovenska i Polsko, v jeho případě je ale zlepšení nejvýraznější ze všech. Loni měli Poláci míru nezaměstnanosti 14,2 procenta, teď mají 10,5 procenta.
Nejvíce se během roku zhoršila situace v Maďarsku. Letos v květnu tam byla míra nezaměstnanosti na 7,7 procenta, zatímco před rokem pouze 7,3 procenta. Vyšší nezaměstnanost než před rokem má i Lucembursko a další dvě členské země.
Podle českého ministerstva práce a sociálních věcí, které používá jinou metodiku výpočtu než Eurostat, se míra nezaměstnanosti v ČR v květnu snížila na 6,4 procenta z dubnových 6,8 procenta.