Analytici: Elektřina může na burze zdražit až o čtvrtinu

03.07.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 3. července (ČTK) - Začátek obchodování na energetické burze doprovodí podle oslovených analytiků cenový šok. Velkoobchodní cena elektřiny na příští rok může vzrůst až o čtvrtinu, protože se přiblíží k ceně na německém trhu. Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman však od burzy skokové zdražení o desítky procent neočekává.

Na německém trhu se nyní jedna megawatthodina s termínem dodání v roce 2008 obchoduje za téměř 56 eur. To je zhruba o 30 procent více, než za kolik nakupují velkoobchodníci v Česku. Podle analytiků přinesla první impulz k růstu nedávná aukce elektřiny na Slovensku, při níž stoupla velkoobchodní cena na 62 eur za megawatthodinu.

Na energetické burze se od 17. července bude nejprve nabízet elektřina s dodávkou v posledních třech měsících letošního roku. Teprve od 25. července budou moci obchodníci nakoupit elektřinu i na roky 2008 a 2009. Krátkodobě se tak může elektřina prodávat i za nižší ceny. "Spotřebitel nyní opravdu pocítí, zda byla v ČR tužší zima nebo teplejší léto, či zda vypadl jeden blok Temelína nebo se zhroutil systém emisních povolenek," řekl analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka. Dosud neměly tyto vlivy na cenu elektřiny bezprostřední efekt.

Cena elektřiny se tak bude měnit častěji a odpadnou každoroční jednorázové cenové šoky. "Všichni považujeme za normální, že se cena benzínu mění skoro každý den. S elektřinou to teď bude podobné. Někdy ji nakoupíme výhodně, jindy ne," uvedl Říman.

Na burze se bude tvořit cena tzv. silové elektřiny, která tvoří zhruba 40 procent ceny pro koncové zákazníky. Druhou část ceny, kterou tvoří poplatky za přenos a distribuci, stanovuje regulační úřad.

Říman i oslovení analytici se shodují v tom, že kontinuální systém obchodování na burze je průhlednější než dosavadní systém aukcí, na nichž největší tuzemský výrobce elektřiny ČEZ dražil elektřinu. "Zmizí dosavadní neprůhledný způsob tvorby ceny, který byl výhodný pro obchodníky a nespravedlivý pro koncové zákazníky," zdůvodnil ministr.

"V konečném výsledku, tedy jaký nastane dopad do cen, je jedno, jaký systém obchodování se zvolí," myslí si Petr Novák z makléřské společnosti Atlantik FT. Sbližování tuzemské a německé cenové hladiny bude podle něj pokračovat za jakéhokoli systému.

Podle ministra tlačí cenu elektřiny vzhůru hlavně růst spotřeby a nedostatek zdrojů, který už cítí většina evropských států. "Elektřina bude zdražovat, dokud nezačneme stavět nové elektrárny. A nečekejme, že evropskou energetiku spasí větrníky nebo solární panely," uvedl Říman.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK