Firma například na podzim uplynulého roku prodala akcie France Telecom, které vlastnila už od začátku devadesátých let. "Tržby z prodeje akcií byly 119,7 milionu korun. Akcie měly pořizovací hodnotu 2,7 milionu," uvádí se ve výroční zprávě. Z vývoje cen akcií na pařížské burze je přitom zřejmé, že jejich hodnota za posledních dvanáct měsíců roste.
"Potřebovali jsme cash. V našem byznys plánu jsme proto s prodejem akcií počítali," řekl prezident ČSA Radomír Lašák.
Prodejem akcií France Telecom se ČSA připravily o příjmy z dividend. Jen vloni Francouzi aerolinkám vyplatili přes šest milionů korun, o rok dříve to byly necelé tři miliony.
O bezmála 190 milionů korun si ČSA vylepšily hospodaření prodejem hangáru C, který vlastnily. Zůstatková hodnota v účetnictví včetně pozemku byla zhruba 16,5 milionu korun. Prodejní cena pak přesáhla 204 milionu.
Aerolinie v prodeji svého majetku pokračují i letos. K prodeji jsou připraveny divize cargo a catering. Cargo je už bezmála prodáno. V minulém týdnu proběhla elektronická aukce, v níž zvítězila společnost Central European Handling. Prodej musí ještě schválit mimořádná valná hromada příští týden. Prodej cateringu se čeká na podzim tohoto roku.
ČSA předběžně počítaly, že zisk z obou prodejů bude okolo 400 milionů korun. Na letošní rok plánují, že hospodaření skončí v černých číslech. Konkrétně že zisk bude 42 milionů korun. Bez prodeje obou divizí by tak ztráta vyšplhala na 300 milionů.
Podle vedení ČSA nejde při prodeji obou divizí o vylepšení hospodářského výsledku firmy, ale především o posílení cash flow, tedy finanční síly společnosti. A také odříznutí "vedlejších činností podnikání, aby se mohly síly napnout na hlavní business".
Vedle toho firma začátkem roku prodala pět svých letadel typu Boeing 737, které si vzápětí vzala na zpětný leasing.