KKR následuje příkladu rivala Blackstone a jde s akciemi na burzu

04.07.2007 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

New York 4. července (ČTK) - Americká společnost soukromého kapitálu Kohlberg Kravis Roberts & Co (KKR) se rozhodla vstoupit na burzu, a následovat tak příkladu svého rivala Blackstone Group. V primární veřejné nabídce (IPO) by chtěla získat až 1,25 miliardy dolarů (kolem 26,4 miliardy Kč). Informovala o tom agentura Reuters.

Blackstone uvedl akcie na trh v červnu a v primárním úpisu získal 4,13 miliardy dolarů. Krok Blackstonu, a nyní i KKR, je považován za průlomový, protože "private equity", jak se fondům soukromého kapitálu v anglofonním světě říká, patřily k prominentním finančním nástrojům, které nejsou běžně dostupné každému.

Na rozdíl od Blackstonu ale majitelé KKR nebudou prodávat žádné své akcie a nebudou mít z úpisu žádný okamžitý finanční zisk. Zakladatelé Blackstonu Stephen Schwarzman a Peter Peterson si po úpisu mezi sebe rozdělili asi 2,4 miliardy dolarů (zhruba 50 miliard Kč).

KKR patří k průkopníkům odvětví a stála u největších akvizic, které se v USA uskutečnily. Transakcí LBO (leveraged buyout) v poslední době rychle přibývá a nyní jsou dokonce jedním z důvodů, kvůli nimž pokračují v růstu i akciové trhy.

Název LBO je odvozen od povahy transakce, při níž se využívá takzvaného pákového efektu. Fondy totiž do transakce v naprosté většině zapojí investiční banky, které tak poskytnou i většinu peněz na nákup podniku. Nejdříve ale fondy musejí banky přesvědčit, že angažovanost v projektu pro ně bude výhodná a přinese jim zisk.

Relativně malá částka úpisu v případě KKR a načasování sdělení večer před Dnem nezávislosti, kdy už se v USA téměř nikdo finančním záležitostem nevěnuje, o postoji zakladatelů leccos napovídá. Nechtějí zřejmě, aby se událost setkala s tak velkou publicitou jako IPO Blackstonu. Kvůli němu se dokonce debatovalo i v americkém Kongresu, především kvůli částce, kterou si zakladatelé rozdělili.

Loni společnost KKR získala asi pět miliard dolarů, jimiž podpořila fond KKR Private Equity Investors a jeho akcie pak uvedla na burzu Euronext. Teď se tedy chystá jít na burzu sama.

"Není to překvapivé. KKR už si veřejný trh otestovala a pokud bude i tato nabídka úspěšná, pak ke stejnému kroku určitě sáhnou i další firmy," řekl k oznámení Monte Brem z poradenské společnosti StepStone Group. Ta radí právě v oblasti "private equity" a správy aktiv.

KKR vznikla v roce 1976 a u jejího zrodu stáli Henry Kravis (63) a George Roberts (63). Z malého podniku učinili kolos, který spravuje majetek za 53,4 miliardy dolarů a loni vydělal 1,11 miliardy USD. Podnik odvětví LBO v 80. letech proslavil několika obřími transakcemi, včetně například převzetí tabákového koncernu RJR Nabisco. To bylo tehdy rekordní.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK