...nevykazovala známky závratě. Dolar se navíc pohyboval ve vzdálenosti pouhého půl centu od rekordního dna k euru.
Americká měna, sužovaná potížemi na americkém trhu velmi riskantních hypoték a obavami z jejich vlivu na širší ekonomiku, utrpěla ztráty také vůči vysoce úročeným měnám Austrálie a Nového Zélandu. Australský dolar se blížil 18letému vrcholu po zprávě o nečekaně úzkém obchodním deficitu.
Obchodování na devizových i ostatních finančních trzích však bude ve středu zřejmě relativně klidné kvůli svátku Dne nezávislosti ve Spojených státech.
Ve čtvrtek padnou verdikty klíčových centrálních bank, Bank of England (BOE) a Evropské centrální banky (ECB). Šestapadesát ze 70 ekonomů oslovených Reuters očekává, že BOE zvedne hlavní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 5,75 procenta, a rozšíří tak úrokovou prémii oproti americké sazbě 5,25 procenta.
V případě ECB se očekává, že banka prozatím ponechá hlavní úrokovou sazbu beze změny na 4,0 procenta a její prezident Jean-Claude Trichet utvrdí trh v očekávání dalšího růstu.
Průzkum Reuters tento týden ukázal, že 84 z 93 dotázaných analytiků očekává zvýšení hlavní sazby ECB na 4,25 procenta v září, přičemž podle mediánu odhadů má cyklus utahování měnové politiky do konce roku dosáhnout vrcholu na 4,5 procenta.
Libra v 11:15 stála na 2,0181 dolaru , když si předtím zapsala čerstvé 26leté maximum 2,0207.
Euro stagnovalo na 1,3617 dolaru , na dohled od pondělního dvouměsíčního maxima 1,3638 a dubnového historického rekordu 1,3682 dolaru.
Nízkoúročený jen mezitím stagnoval vůči americké i evropské měně na 122,40 za dolar , respektive 166,73 za euro .
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]