"Elektřina do Kosova poputuje z bulharského a maďarského trhu. V obou těchto zemích skupina ČEZ působí již několik let a aktivně obchoduje přes všechny maďarské i bulharské hranice," řekl obchodní ředitel společnosti ČEZ Alan Svoboda.
Země jihovýchodní Evropy se letos díky uzavírání výrobních kapacit potýkají s nedostatkem elektřiny. Bulharsko muselo při vstupu do EU z bezpečnostních důvodů odstavit dva bloky jaderné elektrárny Kozloduj. Region se navíc od loňské zimy potýká s nedostatkem vody; hydroelektrárny se přitom na spotřebě elektřiny v regionu obvykle podílejí zhruba čtvrtinou. Ceny elektřiny žene na Balkáně nahoru i rostoucí poptávka díky lepšímu výkonu hospodářství.
Skupina ČEZ obchoduje s elektřinou v devíti zemích střední a jihovýchodní Evropy. Firma nechce podle Novákové expandovat jen prostřednictvím akvizic nových společností, ale plánuje rozvíjet obchodování přes hranice i uvnitř jednotlivých zemí.
ČEZ je nejziskovější tuzemskou společností. Skupině ČEZ v 1. čtvrtletí podle konsolidovaných neauditovaných výsledků vzrostl čistý zisk meziročně o 25,1 procenta na 12,977 miliardy korun. Čistý zisk skupiny ČEZ po odečtení menšinových podílů, tedy zisk náležející akcionářům ČEZ, činil 12,681 miliardy korun.
Loni hospodařila Skupina ČEZ s konsolidovaným čistým ziskem 28,8 miliardy korun. Pro letošní rok čeká vedení společnosti jeho nárůst o 22 procent na 35,1 miliardy Kč.