Původně měli o návrhu hlasovat eurokomisaři, komise ho však místo toho přesunula do takzvané písemné procedury, která končí ve čtvrtek. Její konec však neznamená automatickou platnost prodloužení výjimky. Rozhodovat o ní definitivně budou až ministři financí EU na podzim. "Zatím se však neobjevily žádné překážky," uvedl zdroj.
Největší překážkou se tak jeví samotné hlasování na jednání ministrů financí. V daňových otázkách je tak třeba souhlas všech členských zemí EU. Češi tak budou muset přesvědčit všechny země, aby pro prodloužení výjimky hlasovaly, byť řada z nich není přílišným výjimkám nakloněna.
Prodloužení výjimky o pár let by odvrátilo zdražení bytů, které mělo nastat začátkem příštího roku. Například nové rodinné domy měly zdražit o statisíce nebo dokonce o miliony korun. Výjimka totiž měla platit pouze pro sociální bydlení. Vláda letos v únoru přitom schválila definici sociálního bydlení, která předpokládá nejvýše 350 metrů čtverečních podlahové plochy u domů a nejvýše 120 metrů čtverečních u bytů.
Určité zdražení však Češi u nového bydlení přeci jen pocítí, i když EU nakonec výjimku prodlouží. Stalo by se tak v případě, že by čeští poslanci odhlasovali reformu veřejných financí, která počítá se zvýšením daňové sazby u snížené DPH ze současných pěti na devět procent.