"Campaspol Holding naplnil dohodu o narovnání, která znamená konečné řešení pohledávky státu za společností. V dohodnuté lhůtě uhradil státnímu PPGRLF více než 1,1 miliardy korun," uvedl Sotona v prohlášení pro ČTK. Campaspol Holding kontroluje Setuzu přes společnost Český olej. Informace pro Aktuálně.cz potvrdil i náměstek ministra zemědělství Ivo Hlaváč.
Ministerstvo zřejmě v nejbližší době podá návrh na ukončení exekučního řízení. Exekuci na jeho návrh zahájil okresní soud v Ústí nad Labem loni v listopadu kvůli více než čtyřmiliardové pohledávce PGRLF vůči Setuze.
"Po ukončení exekuce již nic nebrání ozdravnému procesu ve firmě. Můžeme nastoupit cestu standardního řízení a financování a připravit rozvojový plán společnosti," sdělil nový generální ředitel Setuzy Martin Procházka.
Podle červnové dohody měl PGRLF za pohledávku dostat 1,01 miliardy korun. Tuto částku měl zaplatit nepřímý akcionář Setuzy, kterým je firma Campaspol Holding. Dalších sto milionů korun měl fond obdržet od Českého oleje. Je to doplatek za dřívější převod části akcií Setuzy, které fond musel prodat na základě utajené smlouvy firmě Český olej, kontrolované tehdy ještě skupinou podnikatelů kolem Tomáše Pitra. Setuza uhradí 50 milionů korun, což jsou náklady, které fondu vznikly v souvislosti s vymáháním pohledávky.
Součástí dohody o narovnání je podle mluvčí ministerstva zemědělství Táni Králové i pojistka, aby se do Setuzy nevrátili podnikatelé kolem Tomáše Pitra. Ten se v současnosti vyhýbá nástupu pětiletého trestu za daňové machinace a hledá ho Interpol. "Součástí dohody je předkupní právo PGRLF na minimálně 38 procent akcií společnosti Setuza," vysvětlila Aktuálně.cz Králová.
Campaspol Holding, který Setuzu v současnoti kontroluje, ovládají Via Chem Group a německá Campa-Biodiesel. Spoluvlastníkem Campaspolu je nově i PPF Investments. Právě noví vlastníci nabídli vyrovnání ve výši, kterou se stát rozhodl přijmout.
Campaspol koupil Český olej a s ním více než 90 procent Setuzy letos v únoru od společnosti M.L. Moran. Ta zase Český olej získala v září loňského roku od skupiny podnikatelů kolem Pitra.
Setuza se už dříve, ještě pod kontrolou M.L. Moran, pokusila spor se státem urovnat nabídkou 850 milionů korun. Ministr zemědělství Petr Gandalovič ale koncem letošního ledna nabídku odmítl. Prohlásil tehdy, že firma by musela nabídnout podstatně více.
Více než čtyřmiliardový dluh Setuzy vznikl navýšením o úroky z původních 1,7 miliardy korun, které si firma v 90. letech půjčila u Investiční a Poštovní banky. Po jejím krachu pohledávku nakonec převzala Česká konsolidační agentura a posléze PGRLF. Setuza se dluh pokoušela vyřešit tím, že koupila takzvanou Nemethovu pohledávku a vzájemně ji započetla. S tím ale stát nesouhlasil a věc se stala předmětem soudních sporů.
Setuza v závodech v Ústí nad Labem a Olomouci zaměstnává zhruba 1000 lidí. Společnost se v poslední době soustředí především na produkci biopaliv, ale vyrábí i rostlinné oleje, zubní pasty nebo prací prášky. Loni její tržby dosáhly 7,2 miliardy korun.