Za nárůstem spotřeby jsou hlavně velkoodběratelé. Ze sítě odebrali o 6,3 procenta více než loni ve stejném měsíci. Naopak maloodběratelé pokračují v sestupném trendu letošního roku. Spotřeba podnikatelů klesla meziročně o půl procenta, odběry domácností o dvě procenta.
České elektrárny jedou na plný výkon. Vedle růstu tuzemské spotřeby za to může především sílící poptávka po elektřině v zahraničí, zejména na jih a na východ od českých hranic. Stejně jako v dubnu směřovala každá pátá kilowatthodina vyrobená v Česku do ciziny. Čistý export elektřiny, tedy vývoz minus dovoz, vzrostl meziročně o 34,6 procenta na 1,413 TWh. Samotný vývoz činil 2,139 TWh, tedy o 11,9 procenta více než před rokem. Dovoz naopak klesl o více než 15 procent na 0,726 TWh.
Výroba elektřiny rostla v květnu i přesto, že téměř celý měsíc byl kvůli plánované výměně části paliva odpojen od sítě druhý blok jaderné elektrárny Temelín. Výpadek pokryly tepelné elektrárny, které se v květnu na celkové výrobě podílely 64 procenty. Podíl elektřiny z jádra kvůli odstávce poklesl z 39 na 30 procent. Vodní elektrárny dodaly v květnu do sítě o dvě pětiny méně elektřiny než před rokem a jejich podíl poklesl pod tři procenta.
Spotřeba elektrické energie se dlouhodobě v Česku postupně zvyšuje s tím, jak roste hospodářství, domácnosti bohatnou a mají stále více spotřebičů. V celoevropském srovnání je Česko zhruba uprostřed žebříčku spotřeby elektřiny na obyvatele. Žebříčku, který sestavuje evropský statistický úřad Eurostat, vévodí skandinávské země, na čelných místech jsou i Lucembursko, Belgii či Rakousko.
V roce 2006 čistá spotřeba elektrické energie stoupla podle údajů regulačního úřadu o 2,9 procenta na 59,347 terawatthodiny; za celý rok 2006 se vyrobilo celkem 84,288 TWh. Podle odhadu ministerstva průmyslu a obchodu se ovšem spotřeba během několika let vyrovná s výrobou a bez nových zdrojů bude Česko muset začít elektřinu dovážet.