V Česku se zatím mýto vybírá na necelých tisíci kilometrech dálnic a rychlostních silnic. V polovině letošního roku měl podle původní smlouvy mikrovlnný systém fungovat i na 1200 kilometrech silnic první třídy. Nyní ministerstvo potřebuje termín oddálit, navíc se chce s Kapschem dohodnout jen na 220 kilometrech silnic prvních tříd. Na zbylou tisícovku vyhlásí nový tendr, společnosti Kapsch na oplátku slibuje vybudování mikrovlnných bran na budoucích dálnicích.
To všechno má stvrdit právě třetí dodatek. Po dřívějších problémech s tendrem a předchozími dvěma dodatky chce mít ale ministerstvo jistotu, a tak se obrátilo na antimonopolní úřad, aby legitimitu dodatku potvrdil. ÚOHS ale neřekl ani ano, ani ne.
Problém by mohl být třeba v zajištění takzvaných telematických služeb a dodávkách počítacích jednotek. To by měl podle dodatku zajistit Kapsch, jiná firma k tomu údajně nemá technické předpoklady. Pokud to tak skutečně je, mohou být tyto činnosti součástí dodatku. V opačném případě musí ministerstvo vypsat nové výběrové řízení, míní ÚOHS. Pro úřad je především důležité, aby ministerstvo dodrželo zákon, podotkl Pecina.
Antimonopolní úřad se zabýval i oběma dřívějšími dodatky. První označil za nezákonný. Ministerstvo podle něj mělo na dodávku dieselových agregátů při budování první fáze mýtného vyhlásit samostatné výběrové řízení. Druhý dodatek prý některé chyby z prvního napravil. Proti rozhodnutí o prvním dodatku podal Kapsch rozklad, ÚOHS se případem stále zabývá, podotkl Chalupa.
ÚOHS také poskytoval stanovisko k přípravě druhé etapy mýta. Stát chtěl použít kombinaci současného mikrovlnného systému a satelitů. Podle antimonopolního úřadu ale musí na takovou změnu původních podmínek vypsat nový tendr. S takzvaným hybridním systémem se počítá při rozšiřování mýta na silnice první, druhé a třetí třídy v lednu 2009.
Stát počítá s tím, že letos na mýtném vybere pět miliard. Dosud se vybralo kolem 2,7 miliardy korun.