"Bioenergie bude klíčovým faktorem při fungování zemědělského sektoru," řekl na tiskové konferenci po zveřejnění studie zástupce OECD Loek Boonekamp. "Věříme, že ve střednědlouhém období by mohla vést na mezinárodních trzích k poměrně výraznému růstu cen, na vyšší úrovni než jsme očekávali v dřívějším výhledu a nad průměrem za posledních deset let," dodal.
Boonekamp upozornil, že dlouhodobý výhled vývoje sektoru biopaliv je sice zatím nejistý, ceny v zemědělství však zůstanou v nejbližších letech vysoké i bez výrazného růstu poptávky po biopalivech, protože v poslední době se snížila produkce v některých částech světa. Vysoké ceny obilí budou mít vliv i na další zemědělské produkty, zvláště na ceny masa, protože se zvýší náklady na krmivo.
Biopaliva se v posledních letech stala zásadním tématem na globálních trzích s komoditami, protože jsou stále více politicky prosazována jako ekonomičtější a ekologičtější alternativa fosilních paliv. "Zelená" paliva vyrobená z obilí, olejnatých semen a cukru by měla snížit závislost na fosilních palivech, snížit emise oxidu uhličitého, který je považován za hlavního viníka klimatických změn, a zvýšit příjmy zemědělců. Poptávka po biopalivech, doplněná nízkými zásobami způsobenými slabou sklizní v loňském roce a obavami z poškození současné úrody, poslaly v minulých měsících světové ceny obilí a olejnatých semen na historicky nejvyšší úroveň. A podle studie by v nejbližších letech ceny výrazně klesat neměly, napsala agentura Reuters.