Příliš nízká je nezaměstnanost pro dvě procenta dotázaných a pět procent neumělo na tuto otázku odpovědět, ukázal průzkum.
Míra nezaměstnanosti se na jaře letošního roku pohybovala mezi šesti až sedmi procenty a byla nejnižší od července 2004, kdy se začala sledovat podle nové metodiky. Tehdy dosahovala devíti procent.
Podíl Čechů, kteří hodnotí nezaměstnanost jako přiměřenou, přitom od roku 2004 neustále roste, a to zejména na úkor těch, kteří o ní hovoří jako o příliš vysoké. Zatímco ještě před třemi lety nezaměstnanost v Česku hodnotilo jako příliš vysokou 77 procent lidí a přiměřená se zdála 17 procentům, v současnosti jsou jejich názory téměř vyrovnané.
Mezi českými občany přitom převládá názor, že v příštích dvou letech zůstane úroveň nezaměstnanosti v ČR na přibližně stejné úrovni, jako je tomu dnes. Soudí tak více než polovina dotázaných. Pětina Čechů se domnívá, že se částečně zvýší, a 14 procent dotázaných soudí, že nezaměstnanost částečně klesne. Posun úrovně nezaměstnanosti ve smyslu nějakých výrazných změn očekává jen zanedbatelný podíl českých občanů - tři procenta z nich hovoří o výrazném zvýšení, výrazné snížení neočekává ani procento dotázaných.
Pokud jde o hodnocení na pracovním trhu, nejrozšířenější je mezi Čechy názor, že většina nezaměstnaných nemůže sehnat vhodnou práci. Soudí tak 50 procent lidí. Třetina občanů se ale domnívá, že nezaměstnaní nemají z velké části zájem pracovat a více než desetina dotázaných soudí, že nemohou sehnat vůbec žádnou práci.
Pokud Češi hodnotí situaci na pracovním trhu v místě jejich bydliště, pak nejvíce z nich (61 procent) soudí, že je možné najít práci, ale je těžké najít vhodnou. Téměř čtvrtina hovoří o tom, že je těžké najít jakoukoli práci a necelá desetina dotázaných se domnívá, že v místě jejich bydliště není žádný problém sehnat vhodnou práci. Naopak tři procenta dotázaných mají pocit, že je nemožné najít jakoukoli práci.
Průzkumu CVVM se letos v červnu zúčastnilo 1013 obyvatel ČR starších 15 let.