Státní dluh tvoří dluhy centrální vlády a vzniká především kumulací schodků státního rozpočtu. Státní dluh je financován pokladničními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo například půjčkami od Evropské investiční banky.
Zatímco během prvního čtvrtletí letošního roku stoupl státní dluh o 9,2 miliardy korun, ve druhém čtvrtletí to bylo již o 44,4 miliardy korun.
Podíl krátkodobého dluhu na celkové hodnotě státního dluhu ke konci června klesl na 16 procent ze 17,1 procenta na konci roku. Na konci letošního března činil podíl 18,3 procenta. Průměrná splatnost státního dluhu zůstala stabilizována a dosáhla hodnoty 6,4 let. "Pohybuje se tak v okolí středu vyhlášeného cílového pásma 6 až 7 let," uvedlo MF.
Takzvaný obchodovatelný státní dluh na konci června dosáhl 817 miliard korun a za poslední tři měsíce stoupl o 42,6 miliardy korun.
Během posledních tří měsíců stát začal čerpat půjčky od Evropské investiční banky ve výši 1,7 miliardy korun. Ministerstvo zároveň nerozhodlo o žádné nové emisi na zahraničním trhu a státní půjčky jsou tak kryty na domácím finančním trhu.
Na domácím trhu si během pololetí stát půjčil téměř 98 miliard korun, tedy 64 procent maximálního schváleného limitu platného pro rok 2007. Během samotného druhého čtvrtletí vydal stát na domácím trhu státní dluhopisy za 54,8 miliardy korun.
Ze strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2007 vyplývá, že vláda by si měla letos půjčit 159,2 miliardy korun. Částku tvoří deficit státního rozpočtu v předpokládané výši 91,3 miliardy korun, plánované maximální zdroje pro Českou konsolidační agenturu ve výši 13,3 miliardy korun, desetimiliardová rezerva na vyplácení důchodů, financování státních dluhopisů za 43 miliard korun a splátky půjček od Evropské investiční banky ve výši 1,8 miliardy korun.
Státní dluh spolu s dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů vytváří takzvaný veřejný dluh. Ten se loni podle předběžných informací Českého statistického úřadu zvýšil o 70 miliard na 973 miliard korun. Podle analytiků je současný veřejný dluh ve srovnání s okolními zeměmi relativně nízký a stabilizovaný, nebezpečí ekonomové vidí spíše do budoucna v možném rychlém růstu dluhu.