"Jedná se zejména o nedostatečné provádění správních kontrol žádostí, jež vedlo k poskytování dotací i v případech, kdy nebyly ověřeny všechny podmínky pro jejich poskytnutí," řekl prezident NKÚ František Dohnal.
Celkově je ale český systém udělování dotací podle Společné zemědělské politiky EU funkční a v zásadě naplňuje požadavky stanovené evropským a českým právem, uvedl NKÚ.
Podle zprávy NKÚ chybí speciální předpis, který by v celém rozsahu upravoval rozhodování SZIF o poskytování dotací. Ministerstvo zemědělství navíc během tří let neprovedlo u fondu žádnou správní kontrolu, jak mu ukládá zákon, přestože v tomto období SZIF poskytlo miliardy korun dotací.
NKÚ také upozornil na to, že některé předpisy pro udělování zemědělských dotací ministerstvo vydalo opožděně nebo s obsahovými chybami. Tyto formální nedostatky podle úřadu zejména na počátku zkomplikovaly naplňování Horizontálního plánu rozvoje venkova.
SZIF v rámci Horizontálního plánu rozvoje venkova pro období 2004 až 2006 proplatil 45.000 žadatelů o evropská peníze téměř 15 miliard korun, uvedl NKÚ. Z prostředků Společné zemědělské politiky EU jde na tyto platby 80 procent, ze státního rozpočtu zbylá pětina. SZIF peníze dostává ze státního rozpočtu prostřednictvím ministerstva zemědělství, Brusel svůj příspěvek předává ČR dodatečně podle skutečně vyplacených dotací.
O platby podle Horizontálního plánu rozvoje venkova mohou žádat zemědělci z celého území státu. Směřují například na podporu zemědělství v méně příznivých oblastech, lesnictví nebo zakládání skupin výrobců.