Podle současných pravidel se pojišťovací domy musí zajistit před riziky, která plynou ze samotného pojištění. Nově však budou muset část kapitálu věnovat na zajištění před riziky, která plynou například z trhu či z úvěrů. Zajistit se tak budou muset i proti pádu hodnoty svých investic.
"Profitovat z toho budou všichni. Celá ekonomika EU, samotný pojišťovací sektor i spotřebitelé," dodal McCreevy. Podle něj by nová legislativa měla začít platit do roku 2012. K tomu je však třeba souhlasu nejen Evropského parlamentu, ale i jednotlivých členských států; projednávání témat, které se týkají finančních služeb, se většinou táhne mnoho let.
Úkolem režimu Solventnost II je především předcházení problémům, které zastihly v roce 2001 britskou družstevní pojišťovnu Equitable Life. V devadesátých letech nízké úrokové sazby a rostoucí inflace nahlodaly základy celé společnosti, která se do té doby jevila naprosto zdravou. V roce 2001 nastal krizový zlom, kdy se manažeři rozhodli k závažnému kroku: přestali přijímat nové zákazníky a snížili hodnotu všech poskytovaných penzí o 16 procent. To se dotklo zhruba milionu zákazníků.
Podobné případy by se po vstupu Solventnosti II v platnost již neměly opakovat. Nová směrnice totiž prý vytváří efektivnější systém včasného varování před případnými problémy, jež nejsou spojeny s klasickými pojišťovacími událostmi.