...Spojených státech mohly zasáhnout i širší ekonomiku.
Tyto obavy snížily ochotu investorů riskovat, podnítily výprodeje na světových akciových trzích a vedly k rozvazování takzvaných carry obchodů, kdy se nízkoúročené měny jako jen prodávají pro financování nákupů aktiv s vyššími výnosy, například novozélandského dolaru.
Jen proto všeobecně zpevňoval, dosáhl měsíčního maxima vůči dolaru a dále se zotavoval z pondělního historického dna k euru.
Výprodeje dolaru v úterý odstartovalo varování ratingových agentur Standard & Poor's a Moody's Investors Service ohledně amerických hypotečních úvěrů v objemu více než 17 miliard dolarů poskytnutých klientům se špatnou úvěrovou historií, z nichž většina připadá na méně kvalitní hypotéky.
"Vzhledem ke slabosti akcií a obavám o americký trh s bydlením pravděpodobně není překvapením, že vidíme určité zavírání krátkých pozic a rozvazování carry obchodů. Ale byl bych velmi opatrný, kdybych to měl nazvat všeobecným obratem proti carry obchodům," řekl Michael Klawitter, měnový stratég z Dresdner Kleinwort ve Frankfurtu.
"Očekával bych, že pod tlakem zůstane dolarový index. Rizika eura k dolaru se evidentně týkají posunu k úrovni 1,40."
Dolarový index klesl na dvouapůlleté dno 80,627 bodu .
Nominální dolarový index americké centrální banky (Fed) vůči hlavním měnám v úterý klesl na rekordní minimum od uvolnění devizových kursů v roce 1973 po kolapsu měnového systému z Breton Woods.
Euro si podle údajů Reuters ve středu zapsalo historické maximum 1,3784 dolaru. V 11:00 pak stagnovalo proti závěru předchozí seance na 1,3737 .
Britská libra vystoupala již druhý den v řadě na 26letý vrchol a přehoupla se přes další klíčovou úroveň až na 2,0303 dolaru .
Dolar dále klesl na měsíční minimum 121,02 jenu , a proti závěru předchozí seance tak spadl o 1,9 procenta. Euro mezitím ubíralo 0,2 procenta na 166,96 jenu .
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]